سولفات آلومینیوم Al2(SO4)3 | Aluminium sulfate

سولفات آلومینیوم چیست؟ فروش انواع سولفات آلومینیوم، فرمول سولفات آلومینیوم، لطفا جهت استعلام قیمت و خرید، دریافت مشخصات فنی و آنالیز با واحد مشاوره فنی تماس بگیرید.

نظرات (0)

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سولفات آلومینیوم Al2(SO4)3 | Aluminium sulfate”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات محصول

سولفات آلومینیوم (Aluminium sulfate) یک ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی Al2(SO4)3 است. این ماده به صورت مایع یا پودر کریستالی است و به عنوان یکی از ترکیبات مهم آلومینیوم شناخته می‌شود. این ترکیب عناوین مختلفی نظیر آلوم، کیک آلوم، زاج سفید سنتی، زاج آلوم، زاج آلومینیوم، زاج عطاری، زاج سفید عطاری، نمک آلومینیوم، آلومینیوم تری سولفات و آیوپاک هگزا دکا هیدرات دارد.

سولفات آلومینیوم چیست؟

سولفات آلومینیوم، به نام زاج سفید شناخته می‌شود و یکی از ترکیبات پرمصرف جهان است. این ترکیب، با فرمول شیمیایی Al2(SO4)3، به صورت مایع یا پودر کریستالی است. آلومینیوم سولفات در آب حل شده و در اتانول حل نمی‌شود. این ماده با آب ترکیب شده و مقدار pH آن کمتر از 2 است. شکل ظاهری سولفات آلومینیوم به صورت کریستال‌های جامد و سفید است و به دلیل داشتن خاصیت اسیدی، دارای عطر و طعم تند و تیزی است. این ترکیب دو نوع مختلف دارد:

  • نوع یک: کریستال‌های سفید رنگ با غلظت آهن کمتر از 0.5.
  • نوع دوم: کریستال‌های قهوه‌ای رنگ با غلظت آهن کمتر از 1.5.

آلومینیوم سولفات یک نمک معدنی از خانواده سولفات‌ها با فرمول Al2(SO4)3 است و به عنوان منعقدکننده در تصفیه آب آشامیدنی، واحدهای تصفیه پساب و تولید کاغذ به کار می‌رود. این ترکیب در طبیعت به صورت کانه معدنی میلوسویچیت در محیط‌های آتشفشانی و از طریق سوزاندن زباله‌های معدن ذغال‌سنگ یافت می‌شود.

سولفات آلومینیوم دارای اشکال آبدار مختلفی مانند آلومینیوم سولفات شانزده‌آبه با فرمول Al2(SO4)3.16H2O و آلومینیوم سولفات هجده‌آبه با فرمول Al2(SO4)3.18H2O است. همچنین، آلومینیوم سولفات هفده‌ آبه با فرمول [Al(H2O)6]2(SO4)3.5H2O به عنوان کانه آلونوژن در طبیعت یافت می‌شود.

 

آلومینیوم

 

ویژگی‌ها و خصوصیات سولفات آلومینیوم

 

عناوینمقادیر
رنگ و شکلسفید و یا به صورت پودر کریستالی
خلوصاغلب با خلوص 17 درصد مورد استفاده قرار می‌گیرد
پایداریدر هوا پایدار بوده و در آب کاملا محلول است
انحلال در الکلمحدود و بسیار کم است
جذب آبدارای قدرت منعقد کنندگی و جذب آب بالا
خواص فیزیکیجرم مولکولی 342.15 گرم بر مول، دانسیته اتمی 2.67 گرم بر سانتی متر مکعب
نقطه ذوب770 درجه سانتی گراد
نقطه جوش330 درجه سانتی گراد
فشار بخارصفر

 

سولفات آلومینیوم به عنوان یک ماده منعقد کننده معروف است و در حذف ترکیبات ناخواسته از محیط، به ویژه در تصفیه آب و فاضلاب، به کار می‌رود. این ترکیب به دلیل خصوصیات فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد، جز مواد شیمیایی مؤثر و پرکاربرد است.

انواع سولفات آلومینیوم

آلومینیوم سولفات به دو نوع A و B دسته‌بندی می‌شود.

سولفات آلومینیوم نوع A: این نوع از آلومینیوم سولفات به صورت مواد جامد سفید رنگ با غلظت آهن کمتر از 0.05٪ تشکیل شده است.

سولفات آلومینیوم نوع B: در این نوع، مواد جامد دارای رنگ قهوه‌ای هستند و غلظت آهن آن‌ها کمتر از 1.5٪ است.

این دسته‌بندی بر اساس خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آلومینیوم سولفات، به‌ویژه غلظت آهن، صورت می‌گیرد و تأثیر مستقیمی بر کاربردهای مختلف این ترکیب دارد.

کاربردهای سولفات آلومینیوم

آلومینیوم سولفات از دسته مواد شیمیایی چندمنظوره است و در صنایع مختلف به عنوان یک ماده افزودنی و پرکاربرد به کار می‌رود. برخی از کاربردهای اصلی آن عبارتند از:

۱. کاغذسازی و صنعت کاغذ

حدود دو سوم آلومینیوم سولفات در این صنعت مصرف می‌شود. این ماده به عنوان لخته‌کننده و منعقدکننده در تولید کاغذ به کار می‌رود.

۲. تصفیه آب

در صنایع تصفیه آب و فاضلاب به عنوان یک منعقدکننده استفاده می‌شود. با افزودن سولفات آلومینیوم به آب، ناخالصی‌ها و ذرات معلق به صورت رسوب‌های ژلاتینی ته نشین می‌شوند و آب تصفیه می‌شود.

۳. صنایع غذایی

در برخی از صنایع غذایی به عنوان یک ماده افزودنی و رنگزای طبیعی استفاده می‌شود.

۴. تولید کودها

در کشاورزی و تولید کودهای شیمیایی به عنوان یک ماده‌ی مغذی برای گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵. رنگرزی و چاپ

در صنایع رنگرزی و چاپ به عنوان یک مواد تثبیت‌کننده و تثبیت‌دهنده رنگ به کار می‌رود.

۶. ضدتعریق و ضدباکتری

در تولید محصولات بهداشتی مانند دئودورانت‌ها و محصولات ضدعفونی به عنوان یک ماده ضدباکتری و ضدتعریق استفاده می‌شود.

۷. کاتالیزور

در برخی فرآیندهای شیمیایی به عنوان یک کاتالیزور به کار می‌رود.

۸. صنایع دارویی

در بخش‌هایی از صنعت داروسازی به عنوان یک ماده افزودنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۹. صنعت چرم‌سازی

در فرآیند دباغی جلد در صنعت چرم‌سازی به عنوان یک مواد افزودنی استفاده می‌شود.

۱۰. صنایع ساختمانی

در تولید برخی مصالح ساختمانی به منظور کاهش آب بتن و بهبود کیفیت بتن به کار می‌رود.

سولفات آلومینیوم به دلیل ویژگی‌های متعدد خود در صنایع مختلف به عنوان یک ماده چند منظوره بسیار حائز اهمیت است.

تهیه سولفات آلومینیوم

تولید سولفات آلومینیوم به وسیله فرآیندهای شیمیایی مختلف انجام می‌شود. دستور فرآیند تولید این ماده به صورت زیر است:

۱. تهیه بوکسیت (Bauxite)

بوکسیت یک سنگ معدن غنی از آلومینیوم است. معمولا بوکسیت از معادن آلومینیوم مانند گیبسونیت، دیاسپور، و بوهمیت استخراج می‌شود.

۲. تولید آلومینا (Alumina)

بوکسیت با استفاده از فرآیند Bayer یا فرآیند Hall-Héroult به آلومینا تبدیل می‌شود. در فرآیند Bayer، بوکسیت با حلال سودیم هیدروکسید تبدیل به آلومینیوم هیدروکسید می‌شود. سپس این آلومینیوم هیدروکسید با حرارت به آلومینا تبدیل می‌شود. در فرآیند Hall-Héroult، بوکسیت با استفاده از الکترولیز به آلومینا تبدیل می‌شود.

روش تولید سولفات آلومینیوم

آلومینا به کمک اسید سولفوریک و در دمای مناسب تبدیل به حل آلومینیوم سولفات می‌شود.

1. فرآیند خنثی‌سازی

این حل با یک ماده خنثی‌کننده مانند آمونیاک خنثی می‌شود تا آلومینیوم سولفات آزاد شود. این فرآیند به آن امکان می‌دهد که سولفات آلومینیوم به صورت کریستالی درآید و بتواند از حل مائی به صورت زاج سفید جدا شود.

2. تولید زاج سفید (سولفات آلومینیوم)

این کریستال‌ها سپس خشک شده و به شکل زاج سفید درمی‌آیند.

این فرآیندها به صورت مختصر توضیح داده شده‌اند و توجه به جزئیات و شرایط دقیق هر فرآیند در صنعت بسیار مهم است. همچنین، استفاده از تجهیزات و مواد شیمیایی مورد نیاز در هر مرحله نیز نقش مهمی در کیفیت و بهره‌وری فرآیندها دارد.

 

آلومینیوم ۲

 

تولید کننده سولفات آلومینیوم

تولید سولفات آلومینیوم یک فرآیند پیچیده است و بسیاری از شرکت‌های شیمیایی در سراسر جهان در این زمینه فعالیت دارند. تولیدکنندگان بزرگ در صنایع آلومینیوم، مواد شیمیایی و صنایع مرتبط فعالیت دارند.

شرایط نگه‌داری و جابه‌جایی سولفات آلومینیوم

استفاده از جنس مناسب برای نگهداری و انتقال سولفات آلومینیوم از اهمیت زیادی برخوردار است تا از خوردگی، آلودگی و افت کیفیت محلول جلوگیری شود.

از جنس‌های مقاوم در برابر خوردگی مانند پلی‌اتیلن یا پلی‌پروپیلن می‌توان برای ظروف و اتصالات استفاده کرد. برخی از برندهای تجهیزات صنعتی از جنس فایبرگلاس برای مقاومت در برابر شرایط شیمیایی خاص استفاده می‌کنند. جنس مقاوم در برابر خوردگی استیل یا فولاد زنگ‌نزن در برخی از مواقع به‌خصوص برای اتصالات و سیستم‌های لوله‌کشی ممکن است مناسب باشد.

شرایط نگهداری سولفات آمونیوم

محیط خشک و خنک: سولفات آلومینیوم باید در محیط خشک و خنک نگهداری شود تا از فرایندهای خوردگی و تجزیه‌شدن آلومینیوم سولفات جلوگیری شود.

بسته‌بندی دوجداره: برای حفظ کیفیت محلول و جلوگیری از تداخل با سایر مواد، بسته‌بندی دوجداره، به‌طور مثال، بشکه‌ها یا بشکه‌های پلاستیکی با داخلی فیلم ضدخوردگی، انتخاب مناسبی است.

آلومینیوم سولفات باید در محفظه‌های جداگانه نگهداری شود تا با سایر مواد مخلوط نشود و تداخلات شیمیایی ایجاد نشود.

تجهیزات مناسب مدیریت مخلوط‌شدن، مانند پمپ‌ها و لوله‌کشی‌ها با جنس‌های مقاوم، می‌توانند در انتقال و مدیریت محلول آلومینیوم سولفات مؤثر باشند.

استفاده از محافظ‌های شیمیایی یا روکش‌های مخصوص برای اتصالات و سیستم‌های لوله‌کشی کمک به مقاومت در برابر خوردگی و آلودگی کند.

همچنین، بهتر است در هنگام انتقال و نگهداری آلومینیوم سولفات، راهنمایی‌ها و استانداردهای مرتبط صنعتی را رعایت کنید.

واکنش‌های سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم (Aluminum sulfate) یک ترکیب شیمیایی است که اغلب به صورت مایع یا پودر کریستالی یافت می‌شود. واکنش‌های شیمیایی این ترکیب با اسید سولفوریک و آلومینیوم انجام می‌شود.

تهیه سولفات آلومینیوم از بوکسیت

اسید سولفوریک با بوکسیت واکنش داده می‌شود و سولفات آلومینیوم تولید می‌شود.

تولید هیدروکسید آلومینیوم

سولفات آلومینیوم با هیدروکسید سدیم واکنش داده و هیدروکسید آلومینیوم (آلوم) تولید می‌شود.

تولید سولفات آمونیوم

آلومینیوم سولفات با هیدروکسید آمونیوم واکنش داده و سولفات آمونیوم و هیدروکسید آلومینیوم تولید می‌شوند.

تولید هیدروکسید آلومینیوم از تجزیه سولفات آلومینیوم

هیدروکسید آلومینیوم با اعمال حرارت تجزیه شده و آلومینیوم اکسید (آلومینا) و آب تولید می‌شوند.

این واکنش‌ها نشان‌دهنده مراحل تولید و دیگر ترکیبات مرتبط با آلومینیوم سولفات هستند. برای استفاده در شرایط خاص، ممکن است فرآیندها و واکنش‌های شیمیایی مختلفی برای تولید و استفاده از آلومینیوم سولفات وجود داشته باشد.

MSDS سولفات آلومینیوم

در هنگام استفاده از آلومینیوم سولفات، به موارد زیر توجه داشته باشید:

از عینک، دستکش، و لباس ایمنی مناسب استفاده کنید تا از تماس مستقیم با ماده جلوگیری کنید.

تماس مستقیم با پوست و چشم را جلوگیری نمایید؛ در غیر این صورت احتمال قرمزی، خارش و یا احساس سوزش وجود دارد.

در صورت تماس با چشم، چشم ها را به مدت 30 دقیقه با مقدار فراوان آب شسته و سپس در اسرع وقت به پزشک مراجعه فرمایید. در صورت استفاده از لنز، قبل از شست و شو آن را از چشم خارج کنید. در صورت تماس با پوست، لباس آلوده را به سرعت از تن خارج کرده و ناحیه تماس را با مقدار زیادی آب بشویید.

در صورت استنشاق، فرد را از ناحیه تماس دور کرده و به فضای آزاد ببرید تا هوای تازه تنفس کند. سپس در اسرع وقت به پزشک مراجعه فرمایید.

بهترین شرایط برای نگهداری از این ماده، در ظروف فایبر گلاس، فولاد ضد زنگ، و پلاستیک دو جداره است. محیط خشک و خنک، دارای تهویه مناسب، و دور از هر گونه فشار نگهداری شود تا از لغزنده شدن آن جلوگیری شود.

در صورتی که این ماده در معرض فشار قرار بگیرد، حالت کریستالی خود را از دست داده و شیرابه‌ای از آن خارج می‌شود که باعث چسبندگی کریستال‌ها به یکدیگر شده و حالت کلوخه‌ای به آن می‌دهد.

این ماده با آب، رطوبت، آمونیاک، آمین‌ها، و بازهای قوی نظیر سدیم هیدروکسید و پتاسیم هیدروکسید به شدت واکنش نشان می‌دهد، بنابراین همواره دور از مواد ذکر شده نگهداری شود.

پس از استفاده، ضایعات آن را با مواد خنثی‌کننده مخلوط کرده و تخلیه کنید تا خطرات کاهش یابد.

خرید سولفات آلومینیوم

شرکت سرو شیمی به عنوان یکی از ارائه‌دهندگان برجسته سولفات آلومینیوم به واحدهای تولیدی معتبر شناخته می‌شود. این شرکت تمامی نیازهای تولیدکنندگان و عوامل فعال در حوزه صنایع شیمیایی را با بهترین کیفیت و با ارائه قیمت‌های مناسب فراهم می‌کند. جهت خرید سولفات آلومینیوم از معتبرترین تأمین‌کنندگان، با ما تماس بگیرید.

فروش سولفات آلومینیوم

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام معامله در خصوص فروش سولفات آلومینیوم، بهتر است به وب‌سایت یا دفتر فروش شرکت سرو شیمی مراجعه کنید. اطلاعات دقیقتر و شرایط فروش بستگی به فاکتورهای مختلفی مانند حجم خرید، مشخصات فنی، مقصد تحویل و شرایط پرداخت ممکن است متغیر باشد.

قیمت سولفات آلومینیوم

اطلاعات در مورد قیمت‌ها ثابت نیست و ممکن است تغییراتی داشته باشد. برای دریافت قیمت دقیق و به‌روز برای سولفات آلومینیوم، بهتر است با تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان، یا فروشندگان ما تماس بگیرید.

 

آلومینیوم ۳

 

سوالات متداول

۱. سولفات آلومینیوم با آلوم چه تفاوتی دارد؟

سولفات آلومینیوم: این ماده شیمیایی به صورت بسته‌بندی شده عرضه می‌شود. اغلب به عنوان یک ماده جامد سفید یا قهوه‌ای شکل ظاهر می‌شود. در تصفیه آب، صنایع کاغذ و صنایع شیمیایی به‌کار می‌رود.

آلوم (سولفات آلومینیوم): این نام به صورت عامیانه به ملاتهای آلومینیوم به خصوص ملات آلومینیوم چند هیدراته اطلاق می‌شود. این ماده اغلب به عنوان جامد سفید با غلظت آلومینیوم کمتر از 0.05٪ یا به صورت مایع استفاده می‌شود.

۲. آیا سولفات آلومینیوم برای سبزیجات بی خطر است؟

استفاده از سولفات آلومینیوم برای سبزیجات باید با احتیاط انجام شود. مصرف بیش از حد ممکن است خاصیت سمی آلومینیوم را فعال کند و به گیاهان آسیب بزند. توصیه می‌شود از مقدار مناسب و متناسب با نیاز زمین کشاورزی استفاده شود.

۳. آیا آلوم خاصیت ضد باکتری دارد؟

استفاده از آلوم به عنوان یکی از روش‌های سنتی تصفیه آب بسیار معمول است. این ماده با افزودن به آب، باعث ایجاد رسوباتی از هیدروکسید آلومینیوم می‌شود که جزء ناخالصی‌های آب هستند. سپس آب جوشانده می‌شود تا باکتری‌ها نیز از بین بروند. این روش در کاهش میزان باکتری‌ها در آب موثر است.