وبلاگ

کاربردها و موارد استفاده سود پرک

سود پرک

موارد استفاده سود پرک بسیار گسترده است و در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. سود پرک یا هیدروکسید سدیم یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی NaOH است. هیدروکسید سدیم به عنوان یک ترکیب یونی جامد طبقه بندی می شود. این ترکیب همزمان در طول تولید کلر تهیه می شود. حلالیت بالایی در آب نشان می دهد و از کاتیون های سدیم و آنیون های هیدروکسید تشکیل شده است.

علاوه بر این بسیار رطوبت گیر است که منجر به توانایی آن در جذب آسان رطوبت از جو اطراف می شود. این ماده درجه بالایی از خورندگی را نشان می دهد، در نتیجه پتانسیل ایجاد سوختگی و تحریک پوستی قابل توجه در چشم و سایر مناطق آناتومیک را دارد بنابراین هنگام استفاده از آن باید احتیاط کنید.

این ترکیب معدنی عنوان یک عامل بافر در قلمرو لوازم آرایشی استفاده می شود. علاوه بر این، قابلیت تنظیم سطح pH را نیز دارد. مقدار pH هیدروکسید سدیم 13 است. سود پرک یک جزء معمولی است که در ضدعفونی کننده ها و مواد پاک کننده استفاده می شود. در دمای اتاق یک ترکیب بی رنگ و بی بو است. شکل مایع آن فاقد رنگ و بو است. این ماده درجه بالایی از واکنش پذیری را نسبت به اسیدهای قوی و آب نشان می دهد.

 

خواص فیزیکی سود پرک

سود پرک یک بلور یونی است که در محلول های آبی حلالیت بالایی از خود نشان می دهد و انحلال آن با آزاد شدن انرژی حرارتی همراه است. در دمای 20 درجه سانتیگراد، حلالیت آن در آب 109 گرم در هر 100 گرم آب است. علاوه بر این، حلالیت آن در متانول و اتانول به ترتیب با حلالیت 23.8 گرم در 100 گرم و 13.9 گرم در 100 گرم در دمای 20 درجه سانتی گراد است.

محلول های آبی حاوی هیدروکسید سدیم یک قوام صابونی مشخص را نشان می دهند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این محلول ها درجه قابل توجهی از خورندگی نسبت به پوست، چشم ها و غشاهای مخاطی دارند. علاوه بر این قابلیت ایجاد خوردگی بر روی سطوح متشکل از فلز و شیشه را نیز دارد. از عوارض این ماده می توان به آلوپسی گذرا و پاسخ آلرژیک اشاره کرد.

 

کاربردها و موارد استفاده سود پرک

 

روش تهیه سود پرک

هیدروکسید سدیم به طور گسترده ای به عنوان یک باز بسیار قوی شناخته می شود و کاربرد گسترده ای در محیط های آزمایشگاهی و تجاری دارد. از لحاظ تاریخی، این ماده در مقادیر قابل توجهی با استفاده از مواد خام به راحتی در دسترس، تولید شده است که آن را به یک جزء ارزشمند در کاربردهای مختلف صنعتی تبدیل کرده است.

روش اولیه تولید سود پرک شامل الکترولیز محلول آب نمک در یک دیافراگم یا یک سلول جیوه است. با این وجود، چندین فرآیند مهم اضافی وجود دارد که توسط آنها هیدروکسید سدیم در کنار تولید مواد دیگری مانند گاز کلر (Cl2) و کربنات سدیم (Na2CO3) تولید می ‌شود. روش های مختلف تولید NaOH عبارتند از:

 

1. فرآیند لوبلان

محصول اصلی واکنش، تشکیل گاز کلر با تولید همزمان NaOH به عنوان یک محصول جانبی ثانویه است. معادله کلی که فرآیند لوبلان را نشان می دهد به شرح زیر است:

 

HCl + Mno2 → 2 Cl2 + Mn2 + + 2 H2O4

 

در این زمینه، دی اکسید منگنز (MnO2) به عنوان یک عامل اکسید کننده عمل می کند و اکسیداسیون اسید هیدروکلریک (HCl) به گاز کلر (Cl2) را تسهیل می کند. در گذشته فرآیند تهیه اسید هیدروکلریک (HCl) چالش برانگیز بود و از کلرید سدیم از طریق واکنش با یک اسید قوی به دست می آید.

NaCl + H2SO4 → NaHSO4 + HCl

 

NaHSO4 + NaCl → Na2SO4 + HCl

 

پس از آن، کلرید هیدروژن (HCl) که تولید می شود تحت اکسیداسیون قرار می گیرد.

 

HCl + MnO2 → Cl2 + Mno

 

محصول جانبی Na2SO4 در تولید مواد شیمیایی مختلف از جمله شیشه، Na2CO3 و NaOH از طریق فرآیندهای زیر استفاده می شود.

 

Na2SO4 + C + CaCO3 → Na3CO3 + CaSO4

Na2CO3 + Ca(OH)2 → 2 NaOH + CaCO3

 

اجزای اولیه مورد استفاده در این آزمایش شامل اسید سولفوریک (H2SO4)، کلرید سدیم (NaCl)، کربنات کلسیم (CaCO3) و کربن (C) است. محصولات اولیه واکنش هیدروکسید سدیم  و گاز کلر (Cl2) هستند. تبدیل CaCO3 به Ca(OH)2 به روش زیر انجام می شود:

 

CaCO3 → CaO → Ca(OH)2

 

2. فرآیند ولدون

فرآیند ولدون شباهت ‌هایی به فرآیند لوبلان نشان می‌ دهد، و تنها در Mn2+ (MnCl2) که در فرآیند ولدون مجددا استفاده می‌ شود، متفاوت است، در حالی که در فرآیند لوبلان دفع می‌شود. بنابراین، می توان ادعا کرد که فرآیند ولدون به عنوان یک جایگزین نسبتاً اقتصادی تر برای فرآیند لوبلان است.

 

3. فرآیند Deacon

فرآیند Deacon به روشی مشابه روش فوق، هیدروژن کلرید (HCl) تحت اکسیداسیون قرار می گیرد. در این زمینه، هوا به عنوان عامل اکسید کننده برای واکنش شامل هیدروژن کلرید (HCl) عمل می کند که با حضور یک کاتالیزور، کلرید کلسیم (CaCl2) تسهیل می شود.

 

4. فرآیند الکترولیتی

تولید هیدروکسید سدیم  و گاز کلر (Cl2) از طریق فرآیند الکترولیز اعمال شده به محلولی از آب نمک که از کلرید سدیم (NaCl) تشکیل شده است، حاصل می شود. سلول الکترولیتی از دو الکترود به نام‌ های کاتد و آند تشکیل شده است که از میله ‌های گرافیتی ساخته شده‌اند. الکترولیت مورد استفاده در این سلول محلول کلرید سدیم (NaCl) است.

 

کاربردها و موارد استفاده سود پرک

 

کاربردها و موارد استفاده سود پرک

هیدروکسید سدیم به عنوان یک ترکیب شیمیایی پرکاربرد در حوزه های مختلف صنعتی نقش مهمی ایفا می کند که در ادامه شرح داده شده است.

 

 1. موارد استفاده سود پرک در صنایع

سود پرک در صنایع مختلف کاربرد دارد. این صنایع شامل تولید ریون، به ویژه استات سلولز، و همچنین ساخت رزین های اپوکسی، رنگ، مواد منفجره، صابون و مواد شوینده و کاغذ می باشد. این ماده در صنعت نساجی برای تصفیه پارچه های پنبه ای و همچنین در فرآیند استخراج سنگ معدن آلومینیوم استفاده می شود. علاوه بر این به طور گسترده در بخش های مختلف از جمله صنایع شیشه و سرامیک و همچنین پالایشگاه های نفت استفاده می شود.

2. موارد استفاده سود پرک در محصولات ضد عفونی کننده

هیدروکسید سدیم یک جزء برجسته است که در فرآیند تمیز کردن کانال آب و اجاق ها استفاده می شود. هر زمان که لوله ها یا کانال ها به دلیل تجمع گریس و چربی های جامد مسدود می شوند، می توان آنها را به طور موثری با استفاده از هیدروکسید سدیم به صابون محلول تبدیل کرد. در نتیجه، انسداد را می توان به راحتی پاک کرد. این ترکیب اثر قابل توجهی در ریشه کنی میکروارگانیسم ها از خود نشان می دهد.

در مقیاس میکرو، به طور موثر پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک را از بین می برد و طیف وسیعی از ویروس ها را در هنگام تماس نابود کند. علاوه بر این، دارای قابلیت از بین بردن مخمر و قارچ است. در نتیجه، سدیم هیدروکسید به عنوان یک ضد عفونی کننده در مارک های تجاری مختلف استفاده می شود.

 

3. موارد استفاده سود پرک در لوازم آرایشی و بهداشتی

هیدروکسید سدیم در زمینه لوازم آرایشی نیز کاربرد دارد. محصولات زیبایی از جمله اسپری مو، عطرها، پودر پا، رنگ مو و شامپوها اغلب حاوی غلظت کمی از هیدروکسید سدیم هستند. محصولات مو برای ایجاد یک سد محافظ طراحی شده اند که محیط اسیدی را برای پوست، مو و پوست سر حفظ می کند و این کار با استفاده از هیدروکسید سدیم امکان پذیر است.

 

4. موارد استفاده سود پرک در داروها و محصولات دارویی

هیدروکسید سدیم نقش مهمی در ساخت انواع داروها و محصولات دارویی از جمله محصولات کاهش دهنده کلسترول، آسپرین و داروهای ضد انعقاد برای پیشگیری از لخته شدن خون و غیره ایفا می کند.

 

اثر موارد استفاده سود پرک بر سلامتی

هنگام استفاده از هیدروکسید سدیم برای اهداف عملی، به ویژه در مقادیر زیاد، به دلیل پتانسیل این ماده شیمیایی برای ایجاد سوختگی، لازم است در طول نگهداری احتیاط کنید. هیدروکسید سدیم این ظرفیت را دارد که در بطری های شیشه ای برای کاربردهای آزمایشگاهی در مقیاس کوچک قرار گیرد.

هیدروکسید سدیم یک ماده قلیایی قوی و بسیار خورنده است که توانایی تخریب بافت های آلی را دارد. قرار گرفتن مستقیم در معرض هیدروکسید سدیم به دلیل خواص خورندگی آن به طور بالقوه می تواند منجر به اختلال بینایی برگشت ناپذیر شود. قرار گرفتن در معرض هیدروکسید سدیم از طریق تماس مستقیم با پوست می تواند منجر به سوختگی های شیمیایی قابل توجهی شود.

هنگام کار با این ماده و یا محلول های آن از تجهیزات حفاظتی شخصی مانند دستکش لاستیکی، لباس ایمنی و عینک استفاده کنید. در صورت تماس با پوست کمک های اولیه شامل شستن ناحیه با حجم زیاد آب به مدت 10-15 دقیقه است.

 

ذخیره سازی سود پرک

سود سوزآور باید در مکانی خنک، خشک و دارای تهویه مناسب نگهداری شود. این ترکیب را دور از مواد ناسازگار مانند مواد منفجره، اسیدهای قوی، فلزات، پراکسیدهای آلی و مواد فرار نگهداری کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *