دی آمونیوم فسفات Diammonium phosphate | (NH4)2HPO4

سرو شیمی ویرا تامین‌کننده عمده دی آمونیوم از بهترین تامین‌کنندگان داخلی و خارجی برای شما مشتریان عزیز می‌باشد. توزیع‌کنندگان محلی و تولیدکنندگان کود‌های شیمیایی می‌توانند دی آمونیوم مورد نیاز خود را از شرکت سرو شیمی ویرا تامین کنند. سرو شیمی ویرا تامین‌کننده رسمی دی آمونیوم فسفات در سراسر کشور می‌باشد.


02128421210

09173356477

19 نفر در حال مشاهده این محصول هستند!

ارسال سریع و حرفه‌ای

تضمین کیفیت

پاسخگوی 24/7

مجوز رسمی

نظرات (0)

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دی آمونیوم فسفات Diammonium phosphate | (NH4)2HPO4”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات محصول

دی آمونیم فسفات یا همان DAP پر مصرف‌ترین کود فسفر جهان می‌باشد که دارای ۱۸ درصد نیتروژن می‌باشد. هم‌اکنون تصور می‌شود که میزان مصرف دی آمونیوم فسفات در جهان به ۱۸ میلیون تن برسد و کشورهایی همچون هند، آمریکا، پاکستان، بنگلادش و ترکیه از بزرگترین مصرف‌کنندگان این کود و ماده شیمیایی می‌باشند.

کود DAP منبع عالی فسفر و N برای تغذیه گیاه است. این کود بسیار محلول است (588 گرم در لیتر در دمای 20 درجه سانتیگراد) و بنابراین به سرعت در خاک حل می شود تا فسفات و آمونیوم موجود در آن برای گیاه آزاد شود. آمونیوم موجود در این کود یک منبع عالی برای تامین نیتروژن گیاه است اما همان‌طور که می‌دانید به همین شکل مصرف نمیشود و ابتدا باید توسط باکتری‌های خاک به ذرات نیترات قابل جذب تبدیل شود.

دی آمونیوم فسفات چیست؟

دی آمونیوم فسفات به طور مستقیم به یک ماده شیمیایی اشاره می‌کند که کاربرد بسیار گسترده‌ای در کشاورزی دارد. DAP از ۱۸ درصد نیتروژن و ۲۰ درصد فسفر تشکیل شده است. این کود می‌تواند به سرعت در آب حل شده و مواد مغذی مورد نیاز گیاه را در خاک تامین کند.

خواص فیزیکی و شیمیایی دی آمونیوم فسفات

عناوینمقادیر
فرمول مولکولی(NH4)2HPO4
جرم مولی 132.07 g/mol
شکل ظاهریپودر سفید
چگالی 1.619 g/cm3
دمای ذوب 155 ºC decomp.
انحلال‌پذیری در آب 57.5 g/100 mL (10 ºC)
106.7 g/100 mL (100 °C)
انحلال‌پذیریانحلال‌ناپذیر در استون و آمونیاک
MSDS ICSC 0217

خرید دی آمونیوم فسفات

زاناکس تامین‌کننده عمده دی آمونیوم از بهترین تامین‌کنندگان داخلی و خارجی برای شما مشتریان عزیز می‌باشد. توزیع‌کنندگان محلی و تولیدکنندگان کود‌های شیمیایی می‌توانند دی آمونیوم مورد نیاز خود را از شرکت سرو شیمی ویرا تامین کنند. سرو شیمی ویرا تامین‌کننده رسمی دی آمونیوم فسفات در سراسر کشور می‌باشد.

قیمت دی آمونیوم فسفات

هم‌اکنون ( ۶ مرداد ۱۴۰۲) هر کیسه کود ۵۰ کیلویی دی آمونیوم فسفات در محدوده قیمتی 1,800,000 تا 2,100,000 تومان به فروش می‌رسد.

 

دی آمونیوم فسفات

کاربردهای دی آمونیوم فسفات

اصلی‌ترین و مهم‌ترین و در واقع هدف از تولید دی آمونیوم فسفات استفاده‌ی کشاورزی و تامین فسفر و نیتروژن گیاهان و زمین‌های کشاورزی بود. پس باید بیشتر تمرکز و توجه خود را بر روی این کاربرد از دی آمونیوم بگذاریم، چرا که به واقع یکی از بهترین کودهای کشاورزی برای تامین عناصر مورد نیاز گیاهان است.

کود دی آمونیوم فسفات

حالا و در ادامه صحبت‌هایمان بهتر به سراغ کود دی آمونیوم فسفات برویم و ببینیم چه فوایدی برای گیاه دارد. دی آمونیوم منجر به تسریع در عمل آوری و رسیدن میوه‌ها می‌شود که به احتمال زیاد ناشی از وجود فسفر در این ماده است. همچنین دی آمونیوم منجر به افزایش رشد ریشه‌ها، ساقه و برگ‌ها می‌شود که احتمالا به دلیل وجود نیتروژن در آن است.

در واقع فسفر فرایند انتقال انرژی در گیاهان را تسریع می‌کند و این باعث تسریع در به عمل آمدن میوه می‌شود. فرض کنید که پیش بینی شما نشان می‌دهد محصولتان در مردادماه به عمل می‌آید و آماده عرضه به بازار است. اما مردادماه زمان خوبی برای فروش محصول نیست و به احتمال زیاد به دلیل افزایش عرضه شاهد کاهش قیمت خواهیم بود. به نظرتان چه اقدامی می‌توانیم انجام دهیم؟

یکی از کارهایی که می‌توانیم انجام دهیم استفاده از کود دی آمونیوم است. این کود منجر به افزایش سرعت به عمل آمدن محصول می‌شود و در نهایت می‌توانیم محصول را در زودتر از موعد برداشت کرده و با سود خوبی محصول را به فروش برسانیم.

همان‌ظور که می‌دانید نیتروژن عمل رشد رویشی گیاهان است و هر چه بتوانیم نیتروژن را در ترکیبی متعادل با دیگر مواد غذایی به گیاه برسانیم رشد بهتری را شاهد خواهیم بود. همان‌طور که در ابتدای این مطلب بیان کردیم نیتروژنی که در این کود و دیگر کودهای کشاورزی وجود دارد به خودی خود قابل جذب نیستند و باید ابتدا به نیترات‌ها تبدیل شده و سپس جذب شوند.

همین جذب نیترات نیز باید به کمک محرک‌ها و موادی مانند هیومیک اسید انجام شود. هنگامی که از هیومیک اسید در کنار سایر ترکیبات کودی استفاده می‌کنیم به افزایش جذب مواد مغذی مانند نیتروژن‌ها و نیترات‌ها کمک می‌کنیم و اگر نیتروژن را بدون کمک دیگر مواد به خاک اضافه کنیم هیچ تاثیری در رشد گیاه نخواهد داشت و حتی منجر به تخریب بافت خاک و به بیان کشاورزی سوزاندن خاک شود.

 

دی آمونیوم فسفات

 

نحوه استفاده دی آمونیوم فسفات

نحوه استفاده از این کود برای درختان میوه به شکل روش چالکود است.
به علت عدم وجود فسفر در خاک، کود درعمق 2 تا 5 سانتی متر زیر بذر ریشه قرار دادده شود .
با استفاده از شخم به صورت عمیق 200 تا 300 کیلوگرم در هکتار استفاده گردد.

 

در هر زمان و یا هر فصلی می توان از کود DAP استفاده کرد در هر بخش از رشد گیاه مثل جوانه زدن، گل دادن و بارددهی می توان آن را با خاک ترکیب نمود.

به دلیل وجود ازت در کود DAP باروری درعمل فتوسنتز در گیاه افزایش پیدا می‌کند.

و در نتیجه برگ‌های درختان سبز شده و میزان باردهی افزایش پیدا می‌کند و با طول عمر مفید در زمین، به تدریج جذب می‌شود.

فعالیت باکتری‌های موجود در زمین را بالا می‌برد. مقدار فسفر این کود باعث ایجاد مقاومت pH اسیدی خاک در شرایط پایدار، مقاومت گیاه را در برابر سرمازدگی افزایش و باعث بیشتر شدن محصول می‌شود.

ایمنی (1)

۱. قرار گرفتن در معرض چشم

پلک ها را باز نگه دارید و با یک جریان ثابت و ملایم آب حداقل به مدت 15 دقیقه شستشو دهید. اگر تحریک ایجاد شود یا ادامه یابد یا اگر تغییرات بینایی رخ دهد به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

۲. قرار گرفتن در معرض پوست

در صورت تماس بلافاصله با آب و صابون فراوان حداقل به مدت 5 دقیقه شستشو دهید. اگر تحریک ایجاد شود یا ادامه یابد به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. لباسها و کفشهای آلوده را درآورده و آن‌ها را به خوبی تمیز کنید.

۳. استنشاق

اگر تحریک یا ناراحتی تنفسی رخ داد فرد را به هوای تازه ببرید. در صورت تحریک تنفسی به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

۴. گوارشی

القای استفراغ نکنید، مگر اینکه توسط پزشک دستور داده شود. اگر قربانی هوشیار است، 2 تا 3 لیوان به او بدهید و سپس به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید. فرد را بدون مراقبت رها نکنید. برای جلوگیری از آسپیراسیون محصول بلعیده شده، فرد را به پهلو با سر پایین تر از کمر دراز بکشید. استفراغ ممکن است خود به خود رخ دهد.

در صورتی که استفراغ رخ می دهد و قربانی هوشیار باشد، آب بدهید تا ماده شیمیایی رقیق شود. همچنین به می‌توانید به توصیه‌های پزشکی مراجعه کنید.