خرید پتاسیم کلرات | قیمت و کلرات پتاسیم چیست؟

پتاسیم کلرات چیست؟ فروش انواع پتاسیم کلرات، فرمول پتاسیم کلرات، لطفا جهت استعلام قیمت و خرید، دریافت مشخصات فنی و آنالیز با واحد مشاوره فنی تماس بگیرید.

نظرات (0)

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “خرید پتاسیم کلرات | قیمت و کلرات پتاسیم چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات محصول

پتاسیم کلرات، یک ترکیب معدنی با فرمول مولکولی KCLO3 است که از یک اتم پتاسیم، یک اتم کلر و سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. این ترکیب به عنوان یک عامل اکسید کننده قوی عمل می کند و به عنوان یک جامد کریستالی سفید ظاهر می شود. پتاسیم کلرات در کاربردهای صنعتی، دومین کلرات پرمصرف است. این ترکیب در صنایع مختلف از جمله مواد منفجره، کبریت، چاپ پارچه و سفید کننده ها کاربرد وسیعی دارد.

این نمک کریستالی طعم شور خنک کننده ای دارد و به ویژه در دامپزشکی به عنوان یک قابض ملایم استفاده می شود. این ماده در قابلیت اکسیداسیون از پرکلرات پتاسیم پیشی می گیرد و یک انتخاب رایج برای اکسید کننده ها در مواد پیروتکنیک است.

 

پتاسیم کلرات

 

روش تولید پتاسیم کلرات

کلرات پتاسیم از برهمکنش محلول های کلرید پتاسیم و کلرات سدیم یا کلسیم به دست می آید. نمک پتاسیم را می توان با الکترولیز محلول قلیایی غلیظ داغ کلرید پتاسیم نیز به دست آورد.

در مقیاس صنعتی، کلرات پتاسیم از الکترولیز محلول کلرید سدیم برای تشکیل کلرات سدیم تولید می شود که با کلرید پتاسیم واکنش داده و کلرات پتاسیم را رسوب می دهد. کلرید سدیم حاصل برای الکترولیز به مشروب مادر برگردانده می شود.

کاربردهای پتاسیم کلرات

هر مولکول کلرات پتاسیم از یک یون پتاسیم (K+) و یک یون کلرات (ClO3-) تشکیل شده است. این ترکیب کاربردهای مختلفی در صنایع دارد که در ادامه شرح داده شده است.

۱. منبع اکسیژن

کلرات پتاسیم به طور گسترده ای به عنوان منبع اکسیژن در کاربردهای مختلف استفاده می شود. می توان از آن در تولید گاز اکسیژن برای تست های آزمایشگاهی استفاده کرد. همچنین در واکنش های شیمیایی که نیاز به تامین اکسیژن دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

۲. کبریت و آتش بازی

کلرات پتاسیم یک عنصر کلیدی در ترکیب کبریت و آتش بازی است. به عنوان یک اکسید کننده عمل می کند و اکسیژن لازم را برای پشتیبانی از احتراق و ایجاد اثرات مطلوب در نمایشگرهای آتش نشانی فراهم می کند.

۳. استفاده در پیروتکنیک

کلرات پتاسیم به دلیل توانایی آن در آزاد سازی اکسیژن و پشتیبانی از واکنش های احتراق معمولاً در وسایل آتش بازی استفاده می شود. این ترکیب در تولید انواع خاصی از مواد منفجره مانند پودرهای جرقه زن و مواد انفجاری مورد استفاده قرار می گیرد. توانایی آن در آزادسازی سریع اکسیژن در طول تجزیه، آن را در فرمولاسیون های انفجاری به یک ماده ارزشمند تبدیل کرده است.

۴. معرف آزمایشگاهی

کلرات پتاسیم به عنوان یک معرف آزمایشگاهی در تست ها و واکنش های شیمیایی مختلف استفاده می شود. علاوه بر این می تواند به عنوان یک عامل اکسید کننده یا منبع اکسیژن در واکنش های خاص عمل کند.

۵. کنترل علف های هرز

کلرات پتاسیم به عنوان یک علف کش برای کنترل علف های هرز در برخی فعالیت های کشاورزی و باغداری استفاده می شود. با این حال، استفاده از آن برای این منظور به دلیل نگرانی های ایمنی و در دسترس بودن علف کش های جایگزین کمتر رایج است.

۶. کاربرد در پزشکی

کلرات پتاسیم به عنوان ترکیبی با اثرات ضدعفونی کننده در دهانشویه ها، خمیرهای دندان و آماده سازی برای بیماری های دهان مانند استوماتیت و مسمومیت با جیوه استفاده می شود. در قدیم برای مقاصد ضدعفونی کننده استفاده می شده است. ولی کاربرد آن به دلیل نگرانی های ایمنی کاهش یافته است.

خواص فیزیکی پتاسیم کلرات

کلرات پتاسیم یک جامد کریستالی سفید رنگ است. معمولا از کریستال های کوچک، بی رنگ یا سفیدی تشکیل شده است که شبیه پودر یا دانه های ریز هستند. این ترکیب شیمیایی بی بو است.

۱. چگالی

چگالی کلرات پتاسیم با دما و فشار تغییر می کند. در دمای اتاق و فشار اتمسفر استاندارد، چگالی آن تقریباً 2.32 گرم بر سانتی ‌متر مکعب (g/cm³) است.

۲. نقطه ذوب

کلرات پتاسیم نقطه ذوب نسبتا بالایی دارد. در حدود 356 درجه سانتی گراد (673 درجه فارنهایت) ذوب می شود. فرآیند ذوب گرماگیر است و برای انتقال از حالت جامد به مایع به گرما نیاز دارد.

۳. حلالیت

کلرات پتاسیم در آب بسیار محلول است. این ماده به راحتی در آب حل می شود و یک محلول شفاف تشکیل می دهد. حلالیت با دما افزایش می یابد، به این معنی که کلرات پتاسیم بیشتری می تواند در آب گرم در مقایسه با آب سرد حل شود.

۴. ساختار کریستالی

کلرات پتاسیم در یک سیستم کریستالی مونوکلینیک متبلور می شود. بلورهای آن دارای ساختار لایه ‌ای هستند، با کاتیون ‌های پتاسیم (K+) و آنیون‌ های کلرات (ClO3-) که در یک الگوی تکراری مرتب شده اند.

۵. پایداری

کلرات پتاسیم در شرایط عادی پایدار است، اما در صورت قرار گرفتن در معرض گرما یا کاتالیزورهای خاص تجزیه می شود. این واکنش تجزیه، گاز اکسیژن آزاد می کند و کلرید پتاسیم (KCl) را به عنوان پسماند بر جای می گذارد.

۶. رطوبت گیری

کلرات پتاسیم خاصیت جاذب رطوبت دارد، به این معنی که می تواند رطوبت محیط اطراف را جذب کند یا در شرایط مرطوب حل شود.

۷. رسانایی

کلرات پتاسیم یک رسانای ضعیف الکتریسیته در حالت جامد است. با این حال، هنگامی که در آب حل می شود یا در حالت مذاب قرار می گیرد، به دلیل تفکیک یون ها می تواند جریان الکتریکی را هدایت کند.

 

کلرات پتاسیم

 

واکنش های شیمیایی پتاسیم کلرات

فرمول شیمیایی کلرات پتاسیم منعکس کننده ترکیب خاصی از عناصر تشکیل دهنده آن است که خواص و واکنش پذیری آن را تعیین می کنند.

۱. عامل اکسید کننده

کلرات پتاسیم یک عامل اکسید کننده قوی است. بنابراین می تواند اکسیژن را برای حمایت از واکنش های احتراق منتقل کند. این ماده هنگامی که گرم می شود، تجزیه شده و گاز اکسیژن آزاد می کند که می تواند احتراق مواد دیگر را افزایش دهد.

۲. تجزیه حرارتی

کلرات پتاسیم وقتی به شدت گرم می شود دچار تجزیه حرارتی خواهد شد. این واکنش تجزیه باعث تولید کلرید پتاسیم (KCl) و گاز اکسیژن (O2) می شود. تجزیه حرارتی این ماده یک واکنش بسیار گرمازا است و می تواند توسط شعله یا کاتالیزور شروع شود.

2KClO3 -> 2KCl + 3O2

۳. واکنش با عوامل کاهنده

کلرات پتاسیم به دلیل ماهیت اکسید کننده می تواند به شدت با عوامل احیا کننده مانند ترکیبات آلی یا فلزات خاص واکنش نشان دهد. می تواند اکسیژن را برای این مواد فراهم کند و منجر به احتراق یا سایر واکنش های شیمیایی شود.

۴. واکنش با اسیدها

کلرات پتاسیم با اسیدهای قوی واکنش داده و گاز کلر (Cl2) را همراه با سایر محصولات تولید می کند. این واکنش بسیار گرمازا و خطرناک است. نمونه ای از این واکنش:

2KClO3 + 2HCl -> 2KCl + Cl2 + H2O

۵. تجزیه توسط نور

کلرات پتاسیم می تواند به آرامی در معرض نور تجزیه شود، اگرچه واکنش به سرعت تجزیه حرارتی نیست. تجزیه توسط نور در درجه اول در حضور ناخالصی ها یا برخی از حساس کننده ها رخ می دهد.

 

علاوه بر این کلرات پتاسیم در حضور اسید سولفوریک با شکر واکنش می دهد و مقدار زیادی انرژی گرمایی به شکل شعله ارغوانی و مقدار زیادی دود آزاد می کند.

C12H22O11 + 8 KCLO3 ⇢ 12 CO2 + 11 H2O + 8 KCL+ heat

 

نکات ایمنی هنگام کار با پتاسیم کلرات

  1. کلرات پتاسیم باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد، زیرا این محصول در صورت استفاده نادرست ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. بنابراین درک درست از استفاده صحیح این نمک پتاسیم بسیار مهم است.
  2. گرم کردن باید در خارج از منزل یا در زیر یک هود بخار انجام شود، زیرا بخارات تحریک کننده آزاد می کند.
  3. محلول رقیق در صورت پاشیدن می تواند باعث تحریک پوست و آسیب به چشم ها و غشاهای مخاطی شود.
  4. این ترکیب باید دور از اسید سولفوریک و گوگرد نگهداری شود، زیرا ممکن است اشتعال خود به خود رخ دهد.

اقدامات احتیاطی برای جابجایی ایمن پتاسیم کلرات

  • از تماس با پوست و چشم ها جلوگیری کنید.
  • این ماده را از مواد آتش زا دور نگه دارید.
  • از تشکیل گرد و غبار و ذرات معلق در هوا جلوگیری کنید.
  • تهویه مناسب را در مکان هایی که گرد و غبار تشکیل می شود در نظر بگیرید.

ذخیره سازی پتاسیم کلرات

ظروف را در مکانی خشک، خنک با تهویه مناسب نگه دارید. حتما این ماده شیمیایی دور از مواد قابل احتراق، عوامل کاهنده، اسیدهای قوی، مواد شیمیایی آلی، ترکیبات آمونیوم، فلزات پودری، مواد غذایی و خوراکی نگهداری شود.

سوالات متداول

۱. کلرات پتاسیم از چند درصد پتاسیم تشکیل شده است؟

کلرات پتاسیم یک ترکیب معدنی است که حاوی یک اتم پتاسیم، یک اتم کلر و سه اتم اکسیژن است. این ترکیب پرکاربردترین کود پتاسیم به دلیل هزینه نسبتا پایین آن و درصد پتاسیم بیشتر نسبت به سایر منابع است. پتاسیم کلرات حاوی 50 تا 52 درصد پتاسیم است.

۲. تفاوت بین کلرات پتاسیم و کلرید پتاسیم چیست؟

فرمول کلرات پتاسیم Kclo3 است. فرمول کلرید پتاسیم Kcl است. بنابراین تفاوت اصلی این است که کلرات پتاسیم علاوه بر یون کلرید دارای سه مولکول اکسیژن است. کلرات پتاسیم یک عامل اکسید کننده در مواد منفجره، کبریت، چاپ پارچه و سفید کننده است. از کلرید پتاسیم در تهیه غذا استفاده می شود.

۳. چرا از کلرات پتاسیم در کبریت استفاده می شود؟

سر کبریت از مواد اکسید کننده مانند کلرات پتاسیم، با گوگرد، پرکننده ها و پودر شیشه ساخته شده است. سولفید فسفر به راحتی مشتعل شده و سپس تجزیه می شود. تولید اکسیژن توسط کلرات پتاسیم باعث می شود سولفید فسفر حتی بیشتر بسوزد.

۴. چرا خرید و فروش پتاسیم کلرات ممنوع است؟

به این دلیل که وقتی با گوگرد مخلوط می شود بسیار واکنش پذیر شده و آن را به اصطکاک حساس کرده و مستعد اشتعال خود به خودی می کند.