سولفات سدیم Na2SO4 | Sodium sulfate

سولفات سدیم چیست؟ فروش انواع سولفات سدیم، فرمول سولفات سدیم، لطفا جهت استعلام قیمت و خرید، دریافت مشخصات فنی و آنالیز با واحد مشاوره فنی تماس بگیرید.

نظرات (0)

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سولفات سدیم Na2SO4 | Sodium sulfate”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات محصول

سولفات سدیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول Na2SO4 است. این ترکیب که به نام سولفات سودا نیز شناخته می شود یک پودر سفید، بدون بو و محلول در آب است که در طیف گسترده ای از کاربردها استفاده می شود. غالباً وقتی به شکل طبیعی یافت می شود یک ماده معدنی است که به نام میرابیلیت می گویند.

شکل بی آب سولفات سدیم یک جامد کریستالی سفید است، در حالی که شکل دکاهیدرات آن، که به نمک گلوبر معروف است، از کریستال های مونوکلینیک بی رنگ یا سفید تشکیل شده است.

این ترکیب در انواع فرآیندهای صنعتی استفاده می شود. به عنوان مثال در ساخت مواد شوینده، شیشه و منسوجات کاربرد دارد. همچنین به عنوان یک عامل خشک کننده در آزمایشگاه ها و به عنوان یک ملین در زمینه پزشکی عمل می کند. نمک گلوبر، شکل دیکاهیدرات سولفات سدیم، به عنوان یک ملین همه منظوره مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سدیم

 

فهرست محتوا

خرید سولفات سدیم

تقاضا برای سدیم سولفات همزمان با تقاضا برای منسوجات و پوشاک افزایش یافته است. این ترکیب در ساخت سیمان و بتن برای کمک به مدیریت زمان گیرش و بهبود مقاومت مواد استفاده می شود. تقاضا برای سدیم سولفات با توسعه صنعت ساختمان سازی نیز افزایش می یابد.

این ترکیب در پزشکی به عنوان ملین و به عنوان جایگزین الکترولیت در برخی درمان ها استفاده می شود. نیاز به سولفات سدیم همزمان با تقاضا برای محصولات دارویی نیز افزایش یافته است. برای خرید این ماده شیمیایی ساده ترین راه سفارش اینترنتی آن از شرکت های معتبر عرضه مواد شیمیایی است.

فروش سولفات سدیم

سولفات سودا ترکیبی با کاربردهای مختلف است بنابراین در گریدهای مختلف تولید و به بازار عرضه می شود. شما بر اساس اهداف کاربردی می توانید این ترکیب را از  شرکت های فروشنده مواد شیمیایی خریداری نمایید.

قیمت سولفات سدیم

سولفات سدیم مانند سایر مواد شیمیایی با خلوص های مختلف و در بسته بندی هایی با وزن های متفاوت به فروش می رسد. علاوه بر این عوامل برند شرکت تولید کننده این ماده نیز تاثیر مستقیمی بر قیمت آن دارد. برای آگاهی از قیمت این ماده شیمیایی می توانید سایت های فروش مواد شیمیایی را در اینترنت جستجو کنید.

انواع سولفات سدیم

سدیم سولفات یک ترکیب بسیار کاربردی برای صنایع مختلف است. این ترکیب به دو شکل مختلف وجود دارد:

۱. سولفات سدیم طبیعی

اشکال طبیعی و رسوبات کریستالی که در تگزاس و کالیفرنیا یافت می شوند، منابع اصلی سولفات سدیم هستند. علاوه بر این، ممکن است در باتلاق های نمکی مانند دریاچه نمک در یوتا و بسیاری از مناطق دیگر جهان نیز یافت شود.

۲. سولفات سدیم مصنوعی

چندین روش برای سنتز سولفات سدیم در صنعت وجود دارد. این روش ها به دلیل کاربردهای متنوع این ترکیب در صنایع ابداع شده اند.

کاربردهای سولفات سدیم

سدیم سولفات در انواع کاربردهای صنعتی، تجاری و شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. خواص همه کاره آن باعث می شود در صنایع مختلف ارزشمند باشد. در اینجا برخی از کاربردهای رایج آن آورده شده است:

۱. مواد شوینده و پاک کننده

سولفات سودا یک جزء کلیدی در پودرهای شوینده و محصولات پاک کننده است. این ماده به عنوان یک پرکننده و عامل ضد چسبندگی عمل کرده و به بهبود جریان پذیری پودر شوینده کمک می کند. علاوه بر این، می تواند به نرم شدن آب کمک کند که کارایی مواد شوینده را در پاک کنندگی افزایش می دهد.

۲. صنعت نساجی

در صنعت نساجی از سدیم سولفات در فرآیندهای رنگرزی استفاده می شود. این ترکیب به تثبیت رنگ روی پارچه ها کمک می کند و همچنین باعث تراز کردن رنگ شده و ایجاد رنگ یکنواخت را تضمین می کند. مخصوصاً در رنگرزی با رنگ های راکتیو مفید است.

۳. صنعت خمیر و کاغذ

از سدیم سولفات در تولید کاغذ و خمیر کاغذ استفاده می شود. این ترکیب به عنوان یک عامل خمیرسازی عمل کرده و به شکستن الیاف چوب و جداسازی آنها از لیگنین کمک می کند. این امر در فرآیند تولید کاغذ با کیفیت بسیار مهم است.

۴. صنعت شیشه

سولفات سدیم به عنوان یک ماده مهم در صنعت شیشه استفاده می شود. این ترکیب به حذف ناخالصی ها و حباب ها از شیشه مذاب کمک می کند و در نتیجه محصولات شیشه ای شفاف تری ایجاد می شود.

۵. صنایع شیمیایی

این ترکیب در فرآیندهای شیمیایی مختلف و به عنوان یک معرف شیمیایی در آزمایشگاه ها استفاده می شود.

۶. افزودنی مواد غذایی

در برخی از محصولات غذایی از سدیم سولفات به عنوان تنظیم کننده اسیدیته و سفت کننده استفاده می شود. هنگامی که در محدوده قابل قبول و مطابق با مقررات ایمنی مواد غذایی استفاده شود، ایمن شناخته می شود.

۷. پزشکی

در گذشته از سدیم سولفات به عنوان ملین به ویژه در کاربردهای دارویی استفاده می شد. با این حال، استفاده از آن برای این منظور به نفع جایگزین های امن تر کاهش یافته است.

۸. ساخت و ساز

سولفات سودا می تواند در صنعت ساختمان سازی به عنوان یک افزودنی در سیمان و بتن برای بهبود خواصی مانند کارایی و مقاومت نسبت به سولفات استفاده شود.

۹. تصفیه آب

ممکن است در فرآیندهای تصفیه آب برای کمک به حذف یون های کلسیم و منیزیم استفاده شود. این کار باعث کاهش سختی آب و مشکلات آن خواهد شد.

۱۰. صنعت چرم

سدیم سولفات را می توان در فرآیندهای دباغی برای تولید چرم استفاده کرد.

۱۱. حفاری نفتی

در صنعت نفت و گاز، سولفات سودا ممکن است در سیالات حفاری برای کنترل رئولوژی و ویسکوزیته گل حفاری استفاده شود.

اینها برخی از کاربردهای اولیه سدیم سولفات هستند. کاربردهای این ماده بسته به صنعت و نیازهای خاص می تواند متفاوت باشد. توجه به این نکته ضروری است که شکل و خلوص سولفات سدیم می تواند متفاوت باشد و از گریدهای مختلف برای کاربردهای مختلف استفاده می شود تا استانداردهای کیفیتی و عملکردهای خاص را برآورده کند.

جدول مشخصات، خواص و ویژگی های سولفات سدیم

 

عناوینمقادیر
نام آیوپاکسولفات سدیم
فرمول شیمیاییNa2SO4
جرم مولیجرم مولی 142.04 گرم / مول (بی آب)، 322.20 گرم / مول (دهیدرات)
شکل ظاهریجامد کریستالی سفید، رطوبت گیر
بوفاقد بو
نقطه ذوب884 درجه سانتی گراد
نقطه جوش1429 درجه سانتی گراد
چگالی2.664 گرم در میلی لیتر
حلالیتمحلول در آب، گلیسرول و

یدید هیدروژن و نامحلول در اتانول
نقطه اشتعال800 درجه سانتی گراد
نام‌های دیگردی سدیم سولفات، تناردیت (کانی بی آب)

نمک گلوبر (دهیدرات)

میرابیلیت (معدنی دکاهیدرات)

 

خطرات سولفات سدیم

اگرچه سدیم سولفات به طور کلی غیر سمی در نظر گرفته می شود اما باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد. اثرات مختلف آن بر سلامتی عبارتند از:

اثرات سمیت حاد سولفات سودا در انسان محدود است و اسهال پس از یک دوز بیش از 300 میلی گرم بر کیلوگرم گزارش شده است.

سدیم سولفات در حالی که کمی برای چشم ها تحریک کننده است، پوست را تحریک نمی کند. تحریک تنفسی هرگز گزارش نشده است. اثرات حساس کننده به دلیل وجود طبیعی سولفات در بدن بسیار بعید است.

گرد و غبار آن می تواند باعث آسم موقت یا سوزش چشم شود. با استفاده از محافظ چشم و ماسک کاغذی می توان از این خطر جلوگیری کرد.

سدیم سولفات دارای مشخصات اکولوژیکی مطلوب، با سمیت آبی کم و بازیافت طبیعی در چرخه گوگرد است. استفاده گسترده از آن خطر قابل توجهی برای محیط زیست ایجاد نمی کند، اگرچه به صورت محلی، حداکثر غلظت ممکن است به گیاهان و جانوران سازگار نشده آسیب برساند .سولفات ها به اسیدی شدن آب های سطحی و خاک کمک می کنند و می توانند باعث ایجاد باران اسیدی و مه شوند که به اکوسیستم ها، جنگل ها و گیاهان آسیب می رساند.

روش تولید سولفات سدیم

سولفات سودا را می توان از طریق فرآیندهای طبیعی و روش های صنعتی تولید کرد. در اینجا روش های اولیه تولید این ماده شرح داده شده است:

۱. منابع طبیعی

سولفات سودا را می توان از ذخایر معدنی طبیعی، معمولاً به شکل تناردیت معدنی  به دست آورد. این ماده معدنی را می توان برای تولید سدیم سولفات استخراج، خرد و فرآوری کرد.

۲. دریاچه ها و چشمه های نمک

سولفات سودا را می ‌توان در دریاچه‌ ها و چشمه ‌های شور پیدا کرد، جایی که به مرور زمان به دلیل تبخیر آب انباشته می ‌شود. این منابع طبیعی را می توان از طریق استخراج آب نمک و فرآوری بعدی برای جداسازی سدیم سولفات برداشت کرد.

۳. سنتز شیمیایی (صنعتی)

فرآیند گلوبر: این یکی از قدیمی ترین روش های تولید صنعتی سدیم سولفات است. این روش شامل واکنش کلرید سدیم (نمک سفره) با اسید سولفوریک (H2SO4) برای تولید سدیم سولفات و اسید هیدروکلریک (HCl) است. معادله شیمیایی به صورت زیر است:

 

 NaCl + H2SO4 → Na2SO4 + 2 HCl 

 

فرآیند مانهایم: در این فرآیند، کلرید سدیم و اسید سولفوریک در یک کوره در دمای بالا واکنش می دهند. سپس سدیم سولفات از محصول جانبی بی سولفات سدیم بدست آمده بازیابی می شود. این فرآیند امروزه بیشتر از فرآیند گلوبر استفاده می شود.

فرآیند کیک نمک: این روش شامل واکنش کلرید سدیم با دی اکسید گوگرد (SO2) و اکسیژن (O2) در یک راکتور است. سپس سدیم سولفات تولید شده جدا شده و بیشتر پردازش می شود.

محصول جانبی سایر فرآیندهای شیمیایی: سولفات سودا همچنین می تواند به عنوان یک محصول جانبی در فرآیندهای مختلف شیمیایی و صنعتی مانند تولید اسید هیدروکلریک یا خالص سازی برخی مواد شیمیایی تولید شود.

انتخاب روش تولید اغلب به عواملی مانند در دسترس بودن مواد اولیه، مقرون به صرفه بودن و نیازهای خاص محصول نهایی بستگی دارد. سولفات سودا تولید شده با روش های صنعتی معمولاً در کاربردهایی مانند ساخت کاغذ، مواد شوینده، منسوجات و مواد شیمیایی و غیره استفاده می شود.

 

سدیم ۳

 

شرایط نگهداری و جابجایی سولفات سدیم

برای ذخیره سازی این ماده شیمیایی ظروف را محکم بسته و در مکانی خشک، خنک و دارای تهویه مناسب نگهداری کنید. از تشکیل گرد و غبار هنگام جابجایی جلوگیری کنید. این ماده شیمیایی را به شدت از رطوبت محافظت کنید. حمل و نقل آن دارای محدودیت نیست و هیچ عبارت خطر یا عبارت ایمنی اعمال نمی شود.

واکنش های سولفات سدیم

سدیم سولفات با ترکیبات مختلفی واکنش می دهد که می تواند مواد شیمیای جدیدی را جهت کاربردهای مختلف تولید کند. این واکنش ها در ادامه شرح داده شده است:

۱. واکنش سولفات سدیم با نمک های باریم یا سرب:

سدیم سولفات یک سولفات یونی و الکترواستاتیک است. سهولت ایجاد سولفات های نامحلول در هنگام درمان این محلول ها با نمک های Ba2+ یا Pb2+ نشان دهنده وجود یون های سولفات آزاد در محلول است:

Na2SO4+BaCl2→2NaCl+BaSO4

۲. واکنش با ذغال

اکثر مواد اکسید کننده یا کاهنده اثر کمی بر سولفات سودا دارند. با این حال، ممکن است در دماهای بالا با استفاده از فرآیندی به نام احیای کربوترمال، که به عنوان احیای سولفات حرارتی شیمیایی (TSR)، گرمایش در دمای بالا با زغال چوب و غیره نیز شناخته می شود، به سولفید سدیم تبدیل شود.

Na2SO4+2C→Na2 S+2CO2

سنتز فوق بیشتر در فرآیند Leblanc، یک روش صنعتی منسوخ برای تهیه کربنات سدیم مورد استفاده قرار می گیرد.

۳. واکنش با اسید سولفوریک

هنگامی که سدیم سولفات و اسید سولفوریک با هم ترکیب می شوند، نمک اسیدی بی سولفات سدیم ایجاد می شود.

 

Na2SO4+H2SO4⇌2NaHSO4

 

۴. برای تشکیل نمک های مضاعف

پتانسیل سدیم سولفات برای تولید نمک های مضاعف متوسط است. در مقابل سولفات پتاسیم و سولفات آمونیوم که تعداد زیادی آلوم پایدار تولید می کنند، تنها آلوم هایی هستند که توسط فلزات سه ظرفیتی رایج تولید می شوند. تولید نمک های مضاعف روشی برای تولید سولفات پتاسیم به عنوان یک کود است که از برهمکنش سولفات سدیم با کلرید پتاسیم به دست می آید.

 

سدیم ۴

 

MSDS سولفات سدیم

این ترکیب در صورت تماس با چشم (محرک) خطرناک است. در صورت تماس با پوست (محرک)، بلعیدن، استنشاق کمی خطرناک است. قرار گرفتن مکرر یا طولانی مدت در معرض برای تشدید وضعیت پزشکی شناخته نشده است.

اقدامات کمک های اولیه تماس چشمی: هرگونه لنز تماسی را بررسی کرده و بردارید. در صورت تماس بلافاصله چشم ها را با آب فراوان به مدت حداقل 15 دقیقه با آب سرد بشویید.

دریافت مراقبت های پزشکی تماس با پوست: محل تماس را با آب و صابون بشویید. پوست تحریک شده را با نرم کننده بپوشانید. در صورت سوزش و التهاب فورا به پزشک مراجعه کنید.

استنشاق: در صورت استنشاق فرد را به هوای تازه منتقل کنید. اگر نفس نمی کشید، تنفس مصنوعی بدهید. اگر تنفس دشوار است، اکسیژن بدهید و مراقبت های پزشکی را دریافت کنید.

بلع: القای استفراغ نکنید، مگر اینکه توسط پرسنل پزشکی دستور داده شود. هرگز چیزی را از طریق دهان به فرد بیهوش ندهید. لباس های تنگ مانند کراوات یا کمربند را گشاد کنید و به دنبال کمک های پزشکی باشید.

سوالات متداول

1. سولفات سدیم چگونه در صنعت نساجی استفاده می شود؟

سولفات سودا در صنعت نساجی برای افزایش قدرت یونی محلول های رنگی و کمک به یکنواخت شدن رنگ بر روی الیاف نساجی استفاده می شود.

2. آیا سولفات سدیم برای محیط زیست مضر است؟

سولفات سودا در مقایسه با سایر مواد شیمیایی تأثیر زیست محیطی نسبتاً کمی دارد.

3. سولفات سدیم نمک است یا اسید؟

این ترکیب یک نمک است نه اسید. سدیم سولفات یک نمک خنثی با تعداد مساوی یون های سدیم و سولفات است.

4. حلالیت سولفات سدیم در آب چگونه است؟

سولفات سدیم در آب بسیار محلول است.

5. حالت های اکسیداسیون سولفات سدیم چیست؟

سولفات سدیم یک نمک خنثی است و تحت واکنش های اکسیداسیون یا احیا قرار نمی گیرد.