آموزش کشاورزی

چهار کود مناسب برای ریشه زایی

کود ریشه زایی

یک گیاه سالم مجموعه ای از تمام اجزای آن است. ریشه ها گیاه را در خاک نگه می دارند، آب و مواد مغذی را نیز جذب می کنند. بنابراین یک سیستم ریشه سالم برای رشد مناسب گیاه حیاتی است. رشد سریع ریشه گیاه به عوامل فیزیکی و شیمیایی زیادی بستگی دارد. مهمترین مواد مغذی برای رشد ریشه، پتاسیم و فسفر هستند که باید در کود مناسب برای ریشه زایی، وجود داشته باشند.

 

انواع ریشه در گیاهان

دو نوع سیستم ریشه اصلی وجود دارد.

  1. سیستم فیبری
  2. سیستم ریشه اصلی

سیستم ریشه فیبری، ریشه‌ های ظریفی هستند که به صورت توده ‌ای بزرگ در خاک مستقر اطراف ریشه اصلی وجود دارند. سیستم ریشه اصلی در مقایسه، شامل یک ریشه منفرد و ضخیم است که ریشه های ثانویه بسیار کوچکتر از آن منشعب می شوند.

 

کود محرک ریشه زایی چیست؟

کود محرک رشد ریشه همانطور که از اسم آن مشخص است باعث رشد ریشه می شود و سلامت کلی گیاه را افزایش می دهد. این کود حاوی ترکیبی از مواد مغذی ضروری، ویتامین ها و هورمون های رشد است که رشد ریشه را تحریک می کند و به گیاهان کمک می کند تا مواد مغذی را به طور موثرتر جذب کنند.

 

بهترین کود مناسب برای ریشه زایی

یک سیستم ریشه قوی برای رشد سالم ضروری است زیرا مواد مغذی و آب را برای تمام قسمت های مختلف گیاه تامین می کند. همچنین گیاه را با لنگر انداختن به زمین و حفظ تراز آن حمایت می کند. رشد ریشه یکی از اولین مراحل مراقبت کامل از گیاه است. کود فسفر بهترین کود موجود برای تقویت ریشه زایی است.

 

کود ریشه زایی

 

انواع کود مناسب برای ریشه زایی

کود مناسب برای ریشه زایی به دو دسته ارگانیک و شیمیایی دسته بندی می شوند. کود مرغی، کمپوست و پودر استخوان  کودهای ارگانیک مفید در این رابطه هستند. کودهای شیمیایی مختلفی نیز با قیمت کمتر برای رشد ریشه در گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند. این کودها به صورت مایع و جامد در دسترس هستند و استفاده از آنها نیز بسیار ساده است.

 

ترکیبات موجود در کود مناسب برای ریشه زایی

دو ماده مغذی اصلی که از رشد عالی ریشه در گیاهان حمایت می کنند، فسفر و پتاسیم هستند. این دو ماده در هر ترکیب کودی که نیاز به تشویق یک مجموعه ضخیم و سالم از ریشه‌های جدید یا تقویت و تحریک سیستم‌ های موجود دارد، بسیار مفید هستند. این مخلوط برای فصل رشد فعال گیاه عالی است و اگر به دنبال یک باغ زیبا و رنگارنگ هستید، فسفر تولید میوه و گل دهی را نیز تحریک می کند.

بیشتر کودهای خریداری شده دارای نسبت N-P-K روی کیسه هستند. این نسبت به ترتیب درصد نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) را در مخلوط نشان می دهد. اگر به دنبال مخلوطی هستید که رشد ریشه را تحریک کند، مطمئن شوید که عدد اول همیشه به طور قابل توجهی کمتر از دو عدد زیر است. به عنوان مثال 20-20-3 نشان دهنده سه درصد نیتروژن، بیست درصد فسفر و بیست درصد پتاسیم است. نیتروژن به جای ریشه باعث رشد ساقه و برگ ها می شود.

یک مخلوط ارگانیک با درجه خوب حاوی فسفر و پتاسیم به طور مداوم آنها را با سرعت آهسته در خاک رها می کند. از آنجایی که آنها مواد مغذی را به میزان متوسطی آزاد می کنند، به عنوان کودهای آهسته رهش در نظر گرفته می شوند که به طور مداوم رشد ریشه را تحریک می کنند. مخلوط سنگ فسفات و پودر استخوان برای افزایش محتوای فسفات خاک مفید هستند در حالی که کلپ یا خاکستر چوب منابع واقعاً خوبی از پتاسیم هستند. برخی از این مخلوط ها همچنین ممکن است حاوی مقادیر کمی منیزیم و آهن باشند که برای گیاهان مفید است.

برای تحریک زودهنگام رشد ریشه اما به تاخیر انداختن باردهی و گلدهی، مخلوط های فسفر و پتاسیم را در عمق تقریباً شش اینچ در خاک حفر کنید و کود را با خاک کاملاً مخلوط کنید. این کار را قبل از کاشت گیاهان یا نهال ها انجام دهید. برای نتایج بهتر، آفتاب کافی باید در دسترس گیاهان قرار گیرد و آب فراوانی نیز وجود داشته باشد. هنگامی که گیاه شروع به رشد کرد، می توانید مواد مغذی را با کود مایع به گیاهان بدهید. این کار باعث تحریک گلدهی و باردهی در مراحل بعدی می شود و در عین حال رشد ریشه را تشویق می کند.

 

مزایای استفاده از کود مناسب برای ریشه زایی

استفاده از کودهای مناسب برای ریشه زایی فواید فراوانی برای گیاهان دارد که در ادامه بطور مفصل شرح داده شده است.

1. تقویت رشد ریشه

محرک ‌های ریشه ترکیبی غنی از مواد مغذی، ویتامین‌ ها و هورمون ‌ها را فراهم می ‌کنند که رشد ریشه را تحریک می‌ کند و در نتیجه سیستم ریشه متراکم‌ تر و گسترده ‌تری ایجاد می ‌کند. این باعث افزایش جذب مواد مغذی و بهبود سلامت کلی گیاه می شود.

2. استقرار سریع‌ تر گیاهان جدید

هنگام شروع از رشد جوانه یا نهال محرک‌ های ریشه به تسریع روند رشد ریشه کمک می‌ کنند و به گیاهان جدید اجازه می ‌دهند سریع ‌تر و کارآمدتر خود را مستقر کنند.

3. افزایش مقاومت در برابر استرس

سیستم ریشه ای قوی که با کمک محرک های ریشه توسعه یافته است، گیاهان را قادر می سازد تا در برابر عوامل استرس زای محیطی مانند خشکی، نوسانات دما و شوک پیوند بهتر مقاومت کنند.

4. جذب بهتر مواد مغذی

سیستم ریشه تقویت‌ شده توسط محرک ‌های ریشه، توانایی گیاه را برای جذب آب، اکسیژن و مواد مغذی ضروری بهبود می ‌بخشد و منجر به گیاهان سالم‌ تر و پربارتر می ‌شود.

 

کود زیشه زایی

 

کود مناسب برای ریشه زایی چگونه عمل می کند

محرک های ریشه از طریق ترکیبی از مواد مغذی، هورمون ها و میکروب های مفید کار می کنند. این اجزا بلوک های ساختمانی لازم برای رشد ریشه را فراهم می کنند. مواد مغذی مانند فسفر، پتاسیم و عناصر کمیاب، ریشه ها را تغذیه می کنند، در حالی که هورمون هایی مانند اکسین ها باعث تقسیم سلولی و افزایش رشد طولی می شوند. میکروب های مفید مانند قارچ های میکوریزا با ریشه ها رابطه همزیستی برقرار کرده و به جذب مواد مغذی کمک می کنند.

چگونه رشد ریشه را تسریع کنیم

رشد گیاه یک شبه اتفاق نمی افتد بلکه یک روند کند است و نیاز به مراقبت مداوم دارد. چه باغبان خانگی باشید و چه یک کشاورز تجاری، پرورش گیاهان به صبر و پشتکار نیاز دارد. برای اینکه یک گیاه سالم رشد کند و محصول تازه تولید کند، ضروری است که سیستم ریشه ای سالم و فعال داشته باشد. یک سیستم ریشه قوی به گیاه کمک می کند تا مقادیر بهینه آب و مواد مغذی را برای حمایت از رشد خود دریافت کند. برای رشد سریع ‌تر ریشه‌ های گیاه، به مواد مغذی، آب کافی، خاک با هوادهی خوب، نور کافی، محدوده دمای مطلوب و هرس مناسب نیاز دارد.

1. خاک را سست کنید

شما باید خاک را برای گیاهان خود سست کنید تا اکسیژن کافی برای رشد سالم به خاک نفوذ کند. خاک سست و هوادهی شده، گیاهی قوی تر به شما می دهد. اطمینان حاصل کنید که قبل از پیوند نهال ها به زمین، خاک را  سست کرده اید.

2. آبیاری عمیق

خاکی که به خوبی آبیاری شده باشد بیشتر از خاکی که آبیاری ضعیفی دارد از رشد ریشه گیاه حمایت می کند. تمام فرآیندهای متابولیک در یک محیط آبی اتفاق می افتد. آب به طور فعال توسط ریشه های گیاه جذب می شود و در تمام قسمت های گیاه توزیع می شود. بنابراین در حالی که یک سیستم ریشه سالم برای جذب بهینه آب حیاتی است، آب کافی در خاک برای رشد قوی ریشه مهم است.

در حالی که آب برای رشد ریشه و گیاه حیاتی است، هر گیاه نیاز آبی خاص خود را دارد. آبیاری بیش از حد ممکن است ضرر بیشتری نسبت به فایده داشته باشد. و آبیاری کم  نیز رشد گیاه را متوقف می کند. همچنین نیاز آبی با توجه به فصول تغییر خواهد کرد. بنابراین لازم است مقادیر بهینه آب در زمان مناسب در اختیار گیاهان قرار گیرد.

هنگامی که گیاه جدید را در باغ یا مزرعه کاشتید، باید روی آبیاری مناسب تمرکز کنید. اطمینان حاصل کنید که آب زیادی اضافه نکنید زیرا می تواند باعث پوسیدگی ریشه و مسدود شدن فضا برای دریافت اکسیژن و سیستم ریشه ضعیف شود. برای تقویت سیستم ریشه قوی و سالم، بهتر است هر از گاهی آبیاری عمیق انجام دهید.

3. تغذیه مناسب

روال مراقبت از گیاه باید شامل تغذیه مناسب برای گیاهانتان نیز باشد. این کار را با آزمایش خاک و یافتن pH و سطوح مواد مغذی شروع کنید. اگر خاک خیلی اسیدی است، می توانید آهک اضافه کنید تا PH متعادل شود و اگر خیلی قلیایی باشد، می توانید گوگرد عنصری اضافه کنید. اگر آزمایش خاک کمبود مواد مغذی را نشان می‌ دهد، می‌ توانید NPK یا کمپوست آلی اضافه کنید.

4. اصلاح خاک

اصلاح خاک مفید است، به خصوص زمانی که مزرعه شما خاک ضعیفی دارد. اصلاح خاک حفظ آب، هوادهی و ساختار را بهبود می بخشد. شناسایی نوع خاک قبل از هرگونه تغییر مانند افزودن کمپوست، مواد معدنی یا مواد فیبری بسیار مهم است.

محصولات اصلاح کننده خاک نقش های متعددی را در خاک برای حمایت از رشد گیاه ایفا می کنند – به طور مستقیم و غیر مستقیم. کیفیت خاک باید به گونه ای باشد که امکان جابجایی آسان مواد غذایی، آب و حرکت فیزیکی ریشه ها را در حین رشد فراهم کند. به عنوان مثال، یک خاک متراکم از این حرکت جلوگیری می کند، در حالی که یک خاک بسیار سست از نظر فیزیکی، گیاه را پشتیبانی نمی کند یا رطوبت را حفظ نمی کند.

5. درجه حرارت

دما نقش اساسی در رشد ریشه دارد. هنگام رشد گیاهان در داخل خانه، می توانید دما را کنترل کنید. با این حال، هنگام رشد گیاهان در فضای باز کنترل کمی  بر دما خواهید داشت. عوامل زیادی دمای ایده آل برای رشد ریشه سالم را تعیین می کنند.

دما تأثیر زیادی بر رشد ریشه دارد و بهترین رشد بین 18 تا 22 درجه سانتی گراد اتفاق می افتد. هنگام رشد یک گیاه، حفظ محدوده دمایی مطلوب، به ویژه در مرحله اولیه رشد، زمانی که سیستم ریشه در حال توسعه است بسیار مهم است.

6. نور مناسب

هنگامی که گیاهان خاصی را پرورش می دهید، نور خورشید و انرژی کافی برای رشد سالم را باید فراهم کنید. بنابراین در گلخانه باید روی لامپ ‌های باکیفیت سرمایه‌ گذاری کنید که نور کافی برای گیاهان تولید می‌ کنند. گیاهان را تا 16 ساعت در روز در معرض نور قرار دهید. وقتی نوبت به رشد در فضای باز می رسد، تعیین مکان صحیحی که گیاهان می توانند مقدار مناسب نور خورشید را دریافت کنند بسیار مهم است.

 

کود مناسب ریشه زایی

 

بهترین زمان استفاده از کود مناسب برای ریشه زایی

بهترین زمان برای استفاده از محرک رشد ریشه در طول فصل رشد است، زمانی که گیاه شما به طور فعال در حال رشد است و به مواد مغذی نیاز دارد. توصیه می شود که این کودها را در اوایل بهار و دوباره در اواسط تابستان استفاده کنید، زیرا این کار باعث می شود تا گیاه شما در طول فصل رشد مواد مغذی ثابتی در اختیار داشته باشد.

 

طریقه مصرف کود ریشه زایی

انواع مختلفی کود ریشه زایی در بازار موجود است و شما می توانید برحسب نیاز هر یک را تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید. برای کسب بهترین نتیجه باید دستورالعمل روی بسته بندی را به دقت رعایت کنید. مثلا روش استفاده کود ریشه زایی قلمه و کود ریشه زایی گیاهان اپارتمانی با یکدیگر متفاوت است.

 

4 کود مناسب برای ریشه زایی

ریشه ها نقش اساسی در زندگی گیاهان دارند. اولا آنها لنگر گیاه به خاک هستند و گیاهان را در محل و در تماس با خاک، منبع اصلی مواد مغذی نگه می دارند. ثانیاً، آنها مواد مغذی موجود در خاک را جذب می کنند، به گیاه غذا داده و اجازه می دهند رشد کند. سومین وظیفه اصلی ریشه ها جذب آب است که گیاه را هیدراته نگه می دارد.

1. هورمون های محرک ریشه

اکسین یکی از هورمون های گیاهی است که به عنوان تنظیم کننده فرآیندهای بیولوژیکی شناخته می شود. این ماده نقش بسیاری در رشد و نمو گیاهان دارد که یکی از آنها تحریک رشد ریشه است. استفاده از اکسین ریشه زایی را تسریع کرده و باعث افزایش تعداد ریشه ها می شود. این کود به خصوص برای ریشه زنی در قلمه ها بسیار مفید است.

2. کود زیستی میکروبی

کود زیستی میکروبی در کشاورزی به طور گسترده جهت تقویت رشد ریشه مورد استفاده قرار می گیرد. این کود پاتوژن های گیاهی را کنترل کرده و از ریشه گیاه در برابر عوامل بیماریزای موجود در خاک محافظت می کند. همچنین باعث افزایش تولید مواد طبیعی مفید برای رشد گیاه در خاک می شوند که مهمترین آنها اکسین و سیتوکینین است.

3. کود NPK

مهمترین مواد مغذی مورد نیاز گیاهان فسفر، پتاسیم و نیتروژن هستند. از بین این ریزمغذی ها  فسفر تولید سیستم های ریشه ای سالم را تقویت می کند که برای گیاهان جوان بسیار حائز اهمیت است. پتاسیم ماده مغذی دیگری است که رشد ریشه گیاه را افزایش می دهد.

4. کود محرک ریشه زایی

کود محرک ریشه زایی یک کود محلول و موثر برای تقویت رشد ریشه است. این کود در گلخانه و مزارع قابل استفاده بوده و در مدت زمان بسیار کوتاهی رشد و گسترش ریشه را ترغیب می کند.

 

فاکتورهای مهم در انتخاب یک کود مناسب برای ریشه زایی

هنگام انتخاب یک کود محرک ریشه زایی برای گیاهان عوامل زیر را در نظر بگیرید:

  • ترکیب: به دنبال محرک های ریشه ای باشید که حاوی ترکیب متعادلی از مواد مغذی ضروری، هورمون ها و میکروب های مفید هستند.
  • شهرت محصول: برندها یا محصولات معتبری را انتخاب کنید که دارای نظرات مثبت و سابقه موفق هستند.
  • سازگاری: اطمینان حاصل کنید که محرک ریشه با محیط رشد و روش کشت انتخابی شما، چه خاکی یا هیدروپونیک، سازگار است.
  • دوز و دستورالعمل: دوز توصیه شده و دستورالعمل های کاربردی ارائه شده توسط سازنده را برای نتایج مطلوب دنبال کنید.

 

نکات مهم هنگام استفاده

1. از استفاده بیش از حد از محرک ریشه خودداری کنید، زیرا می تواند منجر به عدم تعادل مواد مغذی و سوختگی ریشه شود.

2. زمان بندی توصیه شده و دفعات مصرف را بر اساس مرحله رشد گیاهان خود دنبال کنید. استفاده از محرک های ریشه خیلی زود یا خیلی دیر می تواند بی اثر یا مضر باشد.

3. به طور منظم پاسخ گیاهان خود را به محرک ریشه کنترل کنید. در صورت لزوم دوز یا روش مصرف را برای جلوگیری از مشکلات احتمالی تنظیم کنید.

4. به یاد داشته باشید که محرک های ریشه جایگزین شرایط محیطی مناسب نیستند. اطمینان حاصل کنید که گیاهان شما نور، دما، رطوبت و تهویه کافی برای رشد بهینه ریشه را دریافت می کنند.

سخن پایانی

تحریک رشد ریشه یکی از جنبه های مهم مراقبت از گیاه است و می تواند سلامت گیاهان شما را افزایش دهد. با بهبود جذب مواد مغذی، مقاومت به خشکی و سلامت خاک، یک محرک رشد ریشه می تواند رشد گیاهان را حتی در شرایط چالش برانگیز افزایش دهد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *