آموزش گلخانه داری

آموزش کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

آموزش کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

هیچ محصول گلخانه ای محبوب تر از گوجه فرنگی نیست. در اکثر مناطق جهان، پرورش دهندگان محصولات گلخانه ای می توانند سالانه دو محصول گوجه فرنگی را با کنترل دمای خوب و نور زیاد تولید کنند. شما ممکن است هر سال فقط بتوانید گوجه فرنگی را در زیر آفتاب تابستان برای یک دوره کوتاه کشت کنید اما گلخانه ها فصل رشد را افزایش می دهند. کشاورزان، گلخانه را به عنوان یک گزینه مناسب برای کشاورزی ارگانیک ترجیح می دهند.

چالش های اصلی در کشاورزی ارگانیک آفات، بیماری ها و شرایط آب و هوایی است. گلخانه ها برای مقابله با همه این چالش ها بهترین هستند. آفات نمی توانند وارد گلخانه ها شوند زیرا آنها محصور بوده و دارای توری برای محافظت از حیوانات خانگی هستند.

در گلخانه می توان محصولات را در طول سال کشت کرد زیرا می توانیم شرایط داخل گلخانه را کنترل کنیم. علاوه بر این بهره وری در گلخانه بسیار بالا است. در ادامه مقاله با نحوه پرورش گوجه فرنگی در گلخانه آشنا می شوید لطفا همراه ما باشید.

آماده سازی خاک برای کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

گلخانه سالم کلید تولید یک محصول سالم است. اگر گلخانه از قبل مشکلات بیماری یا آفات دارد، قبل از قرار دادن بوته های گوجه فرنگی در داخل گلخانه، آن مشکلات را درمان کنید. هرگونه آفات یا حشرات موجود در داخل گلخانه باید پاکسازی شود و تورهای مناسب برای جلوگیری از ورود حشرات به داخل گلخانه قرار داده شود.

خاک گلخانه را می توان با تعادل مواد مغذی تنظیم کرد تا نیازهای محصولات شما را برآورده کند. قبل از کاشت و گاهی در اواسط فصل خاک را آزمایش کنید. مواد مغذی باید در فواصل زمانی برحسب نیاز تامین شوند، نه اینکه یکباره مقادیر زیادی از آنها به خاک اضافه شوند. گوجه فرنگی به فسفر کافی نیاز دارد. بنابراین کمپوست غنی از فسفر را به خاک اضافه کنید و پتاسیم، کلسیم و نیتروژن را با کمپوست تامین کنید.

افزودن مواد آلی باعث آزاد شدن آهسته مواد مغذی می شود که به گیاهان کمک می کند آنها را برای مدت طولانی با عرضه کافی دریافت کنند. مواد سبز مانند یونجه تازه به عنوان ماده آلی عمل می کنند. برگ های گوجه فرنگی را نیز می توانید روی خاک بگذارید تا بخشی از نیاز نیتروژن گیاه گوجه فرنگی را برآورده کند.

چای کمپوست را می توان روی خاک اسپری کرد. هدف از اسپری، افزودن مواد مغذی نیست، بلکه تحریک خاک است تا بتواند مواد مغذی را در دسترس گیاهان قرار دهد.

pH خاک در داخل گلخانه می تواند به راحتی با استفاده از کمپوست و سایر کودهای آلی تغییر کند. هر زمان که خاک اسیدی تر شد، آهک هیدراته اضافه کنید تا ماهیت اسیدی را کاهش دهد. اگر سطح pH خاک خوب است، فقط کود حاوی کلسیم را هر دو هفته یکبار مصرف کنید.

 

آموزش کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

آموزش کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

 

روش کشت بذر  برای کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

کاشت گوجه فرنگی باید در 2 مرحله انجام شود. ابتدا باید بذر گوجه فرنگی را به صورت نهال درآورید و سپس پیوند بزنید. دانه های گوجه فرنگی را می توان در ظروف کوچک مانند سینی های شروع قرار داد. هرگونه بیماری یا باکتری مرتبط موجود در سینی می تواند دانه های موجود را آلوده کند. بنابراین اولین قدم این است که سینی را کاملا تمیز کنید تا ضدعفونی شود.

سینی را با مخلوط گلدانی پر کنید. می توانید از خاک استفاده کنید اما مطمئن شوید که استریل و بدون هیچ گونه مشکلی است. گزینه دیگر استفاده از مخلوط بدون خاک است، اما اگر از مخلوط بدون خاک استفاده می کنید، باید یک محلول مغذی گیاهچه اضافه کنید تا تغذیه کافی داشته باشید. مخلوط بدون خاک بیشتر ترجیح داده می شود زیرا هیچ باکتری را با خود حمل نمی کند.

یک سوراخ کوچک در هر قسمت از سینی شروع ایجاد کنید و در هر سوراخ یک دانه بریزید. روی دانه ها را با یک لایه نازک مخلوط گلدانی بپوشانید. مقداری بذر اضافی بکارید تا بتوانید نهال های سالم را حفظ کنید و نهال های کمتر سالم را دور بریزید.

بذرها را با آب معمولی آبیاری کنید و از محلول غذایی گیاهچه با نسبت مناسب کلسیم و منیزیم برای مخلوط های بدون خاک استفاده کنید. همیشه خاک را مرطوب نگه دارید تا زمانی که دانه ها سر از خاک بیرون بیاورند.

بذرها را می توان در خارج از گلخانه کشت کرد و  خوب است که در این مرحله نور خورشید مناسب باشد. سپس می توان آنها را به گلخانه منتقل کرد. پس از جوانه زدن همه نهال ها، سینی های شروع را به آفتاب کامل منتقل کنید. معمولاً  10-15 روز طول می کشد تا جوانه های مناسب رشد کنند. حدود یک ماه پس از  کاشت بذر گیاهان برای پیوند آماده می شوند.

روش کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

نهال گوجه فرنگی وقتی حدود 10 سانتی متر رشد کرد، آنها را به گلدان ها یا ظروف بزرگتر یا کیسه های داخل گلخانه پیوند بزنید. نهال ها را با فاصله بین 1 تا 2 فوت مربع بکارید. کاشت خیلی نزدیک می تواند جریان هوا را کاهش دهد و باعث گسترش بیماری ها شود.

قبل از آوردن گیاهان به گلخانه، وجود هرگونه عفونت یا حشره روی گیاهان را بررسی کنید. اگر گیاهانی با هرگونه بیماری به داخل گلخانه آورده شوند، می توانند به بقیه گیاهان سرایت کنند. قبل از پیوند نهایی، اسیدیته خاک را بررسی کنید. اگر خاک شما خیلی اسیدی است، آهک هیدراته را به مخلوط گلدان اضافه کنید.

شرایط مناسب برای کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

گیاه گوجه فرنگی در دماهای گرم به خوبی رشد می کند. میوه ها هم در دماهای خیلی بالا یا پایین به خوبی رشد نمی کنند. رطوبت باید حدود 60-70٪ باشد. خاک باید مرطوب باشد اما آب اضافی باید تخلیه شود زیرا ممکن است باعث ایجاد بیماری و حشرات شود. در ادامه شرایط مناسب رشد گوجه فرنگی در گلخانه شرح داده شده است.

۱. روشنایی

گوجه فرنگی در زیر نور به خوبی رشد می کند آنها در طول زمستان کشت نمی شود زیرا بدون نور کافی به درستی رشد نمی کند. در گلخانه روزهایی که نور روز مناسب نیست، می توانید با نورپردازی تکمیلی بر این چالش غلبه کنید. چراغ های سدیم پرقدرت در چنین شرایطی وارد عمل می شوند. این چراغ ها نور روشن و گرما را برای گیاهان فراهم می کنند و گلدهی و باردهی را تشویق می کند. برای بهترین نتیجه، لامپ ها را حدود 10 تا 12 ساعت در روز روشن نگه دارید.

۲. دما

اگر دمای کافی در گلخانه حفظ نشود، گوجه فرنگی رشد نمی کند. دمای رشد گیاه گوجه فرنگی در روز باید بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد و دمای شب در حدود 15 تا 20 درجه سانتیگراد باشد. اگر دما کمتر از 15 درجه سانتیگراد یا بالاتر از 30 درجه سانتیگراد باشد، میوه ها ممکن است رشد نکنند. گلخانه را مجهز به بخاری برای افزایش دما در شرایط آب و هوای سرد و خنک کننده برای کاهش دما در روزهای گرم تابستان کنید.

۳. آبیاری

گیاه گوجه فرنگی عاشق خاک مرطوب با مقدار مناسب آب در فواصل زمانی معین است. تامین آب در تابستان چالش برانگیز است. شما باید با تامین رطوبت کافی تعادل برقرار کنید و در عین حال از ایجاد رطوبت بیش از حد اجتناب کنید. یک سیستم زهکشی خوب در گلخانه بسیار مهم و در واقع حیاتی است. خاک با زهکشی ضعیف منجر به رطوبت بالا می شود که به نوبه خود می تواند رشد باکتری ها را افزایش دهد.

آبیاری را از زمانی که گیاهان فعال هستند، یعنی چند ساعت پس از طلوع آفتاب شروع کنید و چند ساعت قبل از غروب آفتاب متوقف کنید. آبیاری در سحر می تواند منجر به ترک خوردن میوه و ریزش برگ ها شود. آبیاری در غروب آفتاب باعث می شود آب بیش از حد در گلخانه باقی بماند.

سیستم های مه پاش را می توان در تابستان برای خنک کردن محیط گلخانه استفاده کرد. مه پاش می تواند دما را حدود 10 درجه سانتیگراد کاهش دهد. همچنین می تواند سطوح رطوبت را افزایش دهد که برای روزهای تابستان خوب است.

 

روش کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

روش کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

 

گرده افشانی گلها هنگام کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

گوجه فرنگی یک محصول خود گرده افشان است به شرط اینکه حمایت شود. زنبورها گرده افشان های طبیعی هستند. هنگامی که زنبورها شهد گل های گوجه فرنگی را جمع آوری می کنند، مقداری گرده به موهای بدن آنها می چسبد. وقتی از گلی به گل بعدی می روند، مقداری از این گرده ها به آن گل منتقل می شود. بادهای شدید نیز باعث ارتعاش گیاهان می ‌شود و گرده‌ هایی که از گل‌ها آزاد می‌ شوند ممکن است روی گل‌ های دیگر فرود بیاید و گرده افشانی اتفاق می ‌افتد.

برای گیاهانی که در بیرون رشد می کنند، حضور زنبورها و بادهای شدید وجود خواهد داشت که به گرده افشانی کمک می کند. گلخانه ‌ها محیط‌ های بسته و کنترل ‌شده‌ ای هستند که کمبود زنبورها و باد شدید دارند بنابراین پس از آماده شدن گل‌ها و باز شدن کامل باید به صورت مصنوعی گرده ‌افشانی کنیم. در اینجا چند گزینه برای تحریک گرده افشانی در گلخانه ها وجود دارد.

ویبراتورهای برقی یک گزینه پرکاربرد هستند. هر گیاه را یک روز در میان بین ساعت 9 صبح تا 3 بعد از ظهر با ویبره برقی گرده افشانی کنید. علاوه بر این می توانید فن هایی را در داخل گلخانه قرار دهید که بادهایی داخل گلخانه ایجاد می کنند و گرده ها را پخش می کنند.

روش کوددهی در کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

محصولات کمپوست مختلفی در بازار موجود است و شما بسته به مرحله رشد گیاه می توانید کود را تغییر دهید. در مرحله اول یعنی زمان کاشت بذر از کمپوست بذر استفاده می کنیم. هنگامی که نهال ها را پیوند زدیم، کمپوست گلدان را تامین می کنیم. کمپوست گلدان دارای مواد مغذی است که گیاهان در حین رشد به آن نیاز خواهند داشت.

کمپوست چند منظوره کود دیگری است که هم برای بذر و هم برای گیاهان قابل استفاده است. اما روش ایده آل استفاده از کمپوست جداگانه برای هر مرحله از رشد گیاهان است.

پس از انتقال گیاهان به گلدان نهایی، از کودهای غنی از نیتروژن و پتاسیم استفاده کنید. کود را طبق دستورالعمل برچسب رقیق کرده و به گیاهان بدهید. با شروع رسیدن میوه ها مصرف کود را کاهش دهید.

 

خرید کودگلخانه‌ای

 

مراقبت های ضروری هنگام کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

هنگامی که گوجه فرنگی ها شروع به رشد می کنند، قبل از اینکه بوته زیر وزن میوه های خود برود باید یک تیکه گاه داخل خاک کنار گیاه قرار دهید. بسته به تکیه گاه مورد نیاز، ساقه ها را در یک یا چند مکان به آن ببندید.

چه کشاورزی گلخانه ای باشد و چه کشاورزی سنتی خارجی، توصیه می شود تناوب زراعی را رعایت کنید. تناوب زراعی بسیار مهم است، زیرا مواد مغذی موجود در خاک را بهینه می کند و به رشد گوجه فرنگی خوشمزه کمک می کند.

رشد گوجه ‌فرنگی در سال‌های متوالی در یک فضا ممکن است به دلیل کمبود مواد مغذی خاک، افزایش حمله آفات و بیماری‌ های مکرر باعث کاهش بهره‌ وری محصول شود. ما می توانیم محصولات دیگری را در فصول جایگزین بکاریم که به آن تناوب زراعی می گویند که به کنترل مشکلات مکرر کمک می کند.

روش دیگر این است که از کشاورزی دسته جمعی استفاده کنیم. با نگه داشتن گوجه فرنگی به عنوان محصول اصلی، می توانیم گیاهان مختلفی را اضافه کنیم که به مواد مغذی مشابه گوجه فرنگی وابسته نیستند. در غیر این صورت هر دو محصول بازدهی مناسبی نخواهند داشت.

 

بیماری ها و آفات در کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

بیماری ها و آفات در کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

 

بیماری ها و آفات در کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

هنگام پرورش گوجه فرنگی گلخانه ای به طور کلی می توانید دو نوع حشره را پیدا کنید. یکی کنه قرمز عنکبوتی و مگس سفید است.

کنه قرمز در پرورش گوجه فرنگی گلخانه ای:

شما نمی توانید کنه عنکبوتی قرمز را با چشم غیرمسلح ببینید. اما اگر متوجه لک شدن، برنزه شدن یا گرد روی برگ های گیاهان خود شدید فوراً روی برگ ها آب اسپری کنید. همچنین یک کنه شکارچی به نام phytoseliuspersimilis وارد کنید که کنه های عنکبوتی قرمز را از بین می برد. از آفت کش ها استفاده نکنید زیرا نمی توانند کنه عنکبوتی قرمز را از بین ببرند.

مگس سفید در پرورش گوجه فرنگی گلخانه ای:

مگس های سفید معمولاً در فصل بهار باعث آسیب می شوند. بهتر است فعال باشید زیرا مگس های سفید معمولاً در گلخانه ها دیده می شوند. دو مرحله برای محافظت از آنها وجود دارد، در اوایل آوریل زنبور انگلی را که تمام پوره ها را می کشد، در گلخانه استفاده کنید. پس از آوریل، برگه های مگس گیر را نزدیک گیاهان آویزان کنید. برگه های آلوده را از گیاهان جدا کرده و از گلخانه دور بریزید. مطمئن شوید که هیچ گیاه دیگری را تا زمانی که آنها را کاملاً بشویید و با آب و غذای فراوان تغذیه کنید، لمس نکنید.

پرده های روی درها به جلوگیری از ورود بسیاری از آفات از جمله حشرات و پروانه ها کمک می کند. یک تاکتیک قابل اعتماد دیگر ایجاد شرایط دمایی شدید است که بسیاری از آفات را از بین می برد.

آموزش هرس در کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

گلخانه سازی کارگرانی است و فضای آن ارزشمند است. بنابراین استفاده موثر از فضای موجود در داخل گلخانه مهم است. شما باید بهره وری هر فوت مربع از فضا را به حداکثر برسانید.

هرس می تواند بهره وری را افزایش دهد. برای جلوگیری از ایجاد بوتریتیس (کپک خاکستری)، مکنده ها و برگ ها را با یک چاقوی تمیز ببرید. اگر برگها را با دست جدا کنید ممکن است قسمت کوچکی از ساقه را جدا کنید و این می تواند منجر به بوتریتیس شود. برای نتیجه بهتر هرس را در روزهای آفتابی انجام دهید. مکنده ها را هر هفته حذف کنید و برگ های قدیمی را جدا کنید. گوجه ‌فرنگی ‌های کوچک را جدا کنید تا بقیه بهتر رشد کنند.

 

آموزش هرس در کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

آموزش هرس در کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

 

زمان برداشت محصول در کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

برداشت میوه‌های گوجه‌ فرنگی یک فرآیند مداوم در طول چرخه زندگی گیاه  است. به طور کلی اولین میوه های گوجه فرنگی در 10-12 هفته پس از نشاء آماده برداشت می شوند. بهتر است از دست برای چیدن میوه ها استفاده کنید تا در هنگام برداشت به گیاه آسیبی نرسد. برای برداشت باید یک دست را بالای ساقه قرار دهید و دست دیگر را برای چیدن میوه استفاده کنید. همچنین می توانید کمی گوجه فرنگی را بچرخانید تا به راحتی از گیاه جدا شود. یک فشار ملایم همچنین می تواند نشان دهد که آیا گوجه فرنگی برای استفاده آماده است یا خیر، اگر سفت بود آن را رها کنید.

گوجه‌ فرنگی‌ هایی که تا زمانی که رسیدن کامل روی گیاه باقی می مانند، طعم شیرین ‌تری نسبت به گوجه ‌هایی دارند که خیلی زود چیده شده‌ اند.

اگر می خواهید گوجه فرنگی ها را در یک سبد نگه دارید هر روز آنها را بررسی کنید زیرا اگر گوجه فرنگی شروع به تجزیه شدن کند، گاز آزاد می کند که به گوجه های دیگر نیز آسیب می رساند.

 

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *