وبلاگ

بررسی کاربرد پتاسیم نیترات در خمیر دندان‌

shali kj1A3wta7qY unsplash

یکی از بهترین و موثرترین کاربردهای پتاسیم نیترات در صنعت و زندگی روزمره استفاده از پتاسیم نیترات در صنعت خمیردندان ‌سازی است. در واقع بخش قابل توجهی از فروش نیترات پتاسیم آزمایشگاهی ما به شرکت‌های تولید خمیردندان‌سازی است که قصد تولید خمیردندان‌های ضدحساسیت را دارند.

پتاسیم نیترات مورد استفاده در ساخت خمیردندان باید به صورت کاملا پودری و کاملا عاری از کلر باشد. حال در ادامه این مقاله به بررسی اثر پتاسیم نیترات در خمیردندان‌های ضدحساسیت خواهیم پرداخت.

بررسی اثر خميردندان ضد حساسيت حاوي نيترات پتاسيم

حساسیت‌های دندانی یکی از عوامل ایجاد درد و ناراحتی در بخش بزرگی از جامعه است. این حساسیت می‌تواند در اثر آسیب به دندان، ترمیم‌ دندان و یا جرمگیری دندان و در اثر تخریب لایه‌ای از دندان و عریان شدن عاج است.

در واقع بر روی دندان‌های ما لایه‌ای وجود دارد که از عاج محافظت می‌کند و اگر در هر صورت این لایه از بین برود باعث ایجاد حساسیت دندانی می‌شود که منجر به درد و ناراحتی در فعالیت‌های روزمره می‌شود.

حال برای مقابله با این حساسیت‌ها راه‌های متفاوتی وجود دارد و یکی از آن‌ها استفاده از خمیردندان‌های ضد حساسیت دارای پتاسیم نیترات است.

مقالات و کارآزمایی‌های بالینی متعددی در این رابطه انجام شده است که ما در ابتدا به سراغ یکی از مقالات معتبر منتشر شده در پردیس دانشگاه تهران می‌رویم.

اثربخشي خميردندان ضد حساسيت حاوي نيترات پتاسيم %٥ بر افزايش حساسيت
سرويكال دندانها: يك كارآزمايي باليني تصادفي شده

در این مطالعه بالینی 36 داوطلب در محدوده سنی 18 تا 45 سال انتخاب شدند و وارد این مطالعه شدند. این نفرات به سه گروه تقسیم شدند تا بتوانیم تاثیر استفاده یا عدم استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت را بر روی دندان‌ها را بررسی کنیم.

نحوه تقسیم گروه‌‌ها به شرح زیر است:

گروه اول: مسواك زدن به روش roll بدون خميردندان به بيمار تجويز شد.
گروه دوم: خميردندان ضد حساسیت پس از مسواك زدن به روش roll و كشيدن نخ دندان به مدت ١٥ دقيقه به صورت يك لايه با
ضخامت حدودي ٥ ميلي متر در محل حساس به صورت پماد قرار داده مي‌شد.
گروه سوم: خميردندان ضد حساسیت همراه با مسواك زدن به روش roll به مدت ١٠دقيقه استفاده شد.

یافته‌های این مطالعه در جدول زیر خلاصه شده است که می‌توانید مطالعه کنید.

اثر بخشی استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت دارای پتاسیم نیترات

نتیجه‌گیری

بر اساس نتايج گزارش شده در ميان اين سه گروه درماني گروهي كه خميردندان ضد حساسیت را پس از مسواك زدن و كشيدن نخ دندان به مدت ١٥ دقيقه در محل قرار دادند، مطلوبترين نتايج را داشتند. شايد بتوان گفت چون در اين گروه درماني خميردندان به مدت طولاني‌تري روي عاج حساس قرارگرفته است توانسته است بهتر اثر كند.

در واقع مقاله فوق با استناد و همراهی چندین مقاله دیگر در همین موضوع، همگی بر اثر بخشی خمیردندان‌های ضدحسایت حاوی پتاسیم نیترات توافق نظر دارند.

منابع جهت مطالعه بیشتر

  Understanding Potassium Nitrate in Toothpaste

The effect of a new toothpaste containing potassium nitrate

Potassium Nitrate Dental Uses: Relieving Your Tooth Sensitivity

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *