آموزش کشاورزی

کود مرغی برای گوجه فرنگی

کود مرغی برای گوچه فرنگی

کود مرغی برای گوجه فرنگی فوق العاده است زیرا حاوی مواد مغذی غنی مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. این ریزمغذی ها باعث رشد سالم، ریشه های قوی و مقاومت در برابر بیماری می شود. عدم وجود مواد سمی، ماندگاری طولانی مدت تا 3 سال، بهبود ترکیب خاک، تسریع در رسیدن میوه، توانایی کاهش اسیدیته خاک و راحتی استفاده مزایای منحصر به فرد کود مرغی هستند.

با این حال، هنگام استفاده از آن مراقب باشید. ابتدا کود مرغ را کمپوست کنید، زیرا سطوح نیتروژن آن می تواند خطراتی ایجاد کند و در صورت استفاده مستقیم به گیاه شما آسیب می رساند.

 

کود مرغی برای گوجه فرنگی

 

مزایای استفاده از کود مرغی برای گوجه فرنگی

کود مرغی غنی از مواد مغذی ضروری مانند نیتروژن، پتاسیم و فسفر است و برای گیاه گوجه فرنگی شما معجزه می کند. نیتروژن، ماده مغذی ضروری است که به رشد برگ ها کمک می کند. فسفر نقش حیاتی در رشد ریشه و قدرت کلی گیاه دارد. پتاسیم گیاهان را در برابر بیماری مقاوم می کند و اطمینان می دهد که گوجه فرنگی شانس مبارزه با آفات را دارد.

 

مرغی مایع ۰۲

 

روش های آماده سازی کود مرغی برای گوجه فرنگی

همانطور که در بالا ذکر شد کود مرغی  در واقع وقتی برای گوجه فرنگی مفید است که به مقدار مناسب استفاده شود. زیرا نیتروژن بیش از حد در خاک می تواند گیاه گوجه فرنگی شما را دچار مشکل کند. اگر در مصرف کود مرغی زیاده روی کنید ممکن است ریشه های گیاه تا حد زیادی بسوزند.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که از کود مرغی خشک و کهنه شده استفاده کنید. کود مرغی یک کود با ارزش است و به ویژه برای گوجه فرنگی، بسیار توصیه می شود. شما می توانید کود مرغ را با سایر مواد کمپوست مخلوط کنید یا اجازه دهید به تنهایی پردازش شود. با این کار می توانید با خیال راحت از آن بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.

دو روش برای کمپوست کردن کود مرغی وجود دارد که می توانید امتحان کنید. روش ساده کمپوست سرد است که در آن شما فقط باید کود را روی هم انباشته کنید و بگذارید حدود شش ماه بماند. در حالی که کمپوست گرم شامل قرار دادن کود مرغ در سطل زباله برای تولید گرما است و باید گهگاهی آن را بهم بزنید. با این روش در حدود تقریبا پنج هفته، کود مرغ غنی از مواد مغذی آماده می شود و دیگر لازم نیست نگران سوختگی نیتروژن باشید.

علاوه بر کمپوست سازی روش دیگر استفاده از چای کود مرغی است. بسیاری از باغداران از چای کود مرغ برای گیاهان خود استفاده می کنند. این فرآیند شامل خیساندن کود مرغ در آب به مدت چند روز است که به آن چای کود مرغی می گویند. سعی کنید یک قسمت کود را با دو قسمت آب ترکیب کنید. گیاهان گوجه فرنگی خود را با این چای آبیاری کنید تا از مزایای مواد مغذی موجود  در کود مرغی بهره مند شوند.

 

چرا از کود مرغ برای گوجه فرنگی استفاده کنیم؟

وقتی کود مرغی به کمپوست تبدیل می ‌شود، به منبعی از مواد مغذی ضروری تبدیل می ‌شود، چه درشت مغذی ‌ها و چه ریز مغذی ‌هایی که با هم کار می‌ کنند تا خاک را تقویت کنند.

تامین مواد مغذی

در میان انواع مختلف کود، کود مرغی مخلوط شده با بستر با ترکیب غنی از نیتروژن، پتاسیم، کلسیم و فسفر همه  ترکیبات مورد نیاز گیاهان شما را برای رشد و باردهی تامین می کند.

هیدراتاسیون خاک

کود مرغی کمپوست دارای خواص ارگانیک فراوانی است. وقتی این خاصیت ارگانیک به خاک وارد می شود، مانند این است که به آن خاصیت هیدراتاسیون داده می شود  توانایی خاک در حفظ آب را افزایش می دهد.

تقویت خاک

استفاده از کود مرغی جریان هوا و زهکشی را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این به عنوان سپر در برابر فرسایش و شستشو عمل می کند و باعث تقویت خاک می شود.

اما صبر کنید چیزهای بیشتری وجود دارد! این ماده آلی فقط باعث بهبود وضعیت فیزیکی خاک نمی شود، بلکه یک جشن برای میکروب های ریز خاک مهیا می کند. این میکروب های خارق العاده باعث افزایش تنوع خاک می شوند. همچنین، روند تجزیه مواد مغذی آلی را تسریع کنید و اطمینان می دهند که آنها به سرعت در دسترس گیاهان قرار می گیرند.

 

کود مرغی مایع برای گوجه فرنگی

 

چگونه از کود مرغ برای گوجه فرنگی استفاده کنیم؟

راه های مختلفی برای استفاده از کود مرغ در مزرعه یا گلخانه وجود دارد. می توانید آن را قبل از کاشت به عنوان درمان خاک یا به عنوان یک پانسمان جانبی استفاده کنید و حتی می توانید آن را با کمپوست مخلوط کنید. توجه داشته باشید که قبل از استفاده به آن یک دوره استراحت بدهید.

کود مرغی تازه به دلیل دارا بودن نیتروژن بالا هرگز نباید مستقیماً روی گیاهان جوان و ظریف استعمال شود. انجام این کار می تواند به ریشه های آنها آسیب برساند و حتی منجر به مرگ گیاهان گوجه فرنگی شما شود. علاوه بر این، نیتروژن اضافی می تواند بر رشد کلی گیاه تأثیر منفی بگذارد. بنابراین، قبل از استفاده از کود مرغ برای مزرعه اجازه دهید کهنه شود.

 

زمان استفاده از کود مرغی برای گوجه فرنگی

همانطور که می دانید کود مرغ برای گیاهان گوجه فرنگی مفید است، اما چه زمانی باید از آن به عنوان کود استفاده کنید؟ دوره ایده آل برای استفاده از کود مرغ قبل از کاشت گوجه فرنگی است. ابتدا یک گودال حفر کنید و شروع به اضافه کردن کود مرغ به آن کنید. سپس به آرامی روی آن را با یک لایه نازک خاک بپوشانید.

در مرحله بعد، گیاه گوجه فرنگی خود را در آن گودال قرار دهید و آن را با خاک بیشتری پر کنید. کود مرغ کاملاً آماده است تا با آب مخلوط شود و بدون خطر سوختگی در خاک خیس شود. دادن کود مرغ به گیاه گوجه فرنگی در اوایل فصل رشد می تواند آنها را تقویت کند. در این مرحله، هدف اصلی توسعه برگ های سرسبز و پایه قوی گیاه است. محتوای نیتروژن غنی این کود نقش کلیدی در پرورش یک گیاه قوی و سرزنده دارد.

توجه داشته باشید که افزودن نیتروژن بیش از حد به خاک در اواخر فصل ممکن است باعث شود گیاه گوجه فرنگی رشد برگ را بر تولید میوه اولویت دهد. برای بهترین نتیجه، ساعات عصر را برای کودهی گوجه ‌فرنگی‌هایتان انتخاب کنید که آفتاب آنقدر قوی نیست. زمان عالی دیگر بعد از بارندگی یا زمانی است که باغ خود را آبیاری کرده اید، به خصوص اگر از کودهای شیمیایی استفاده می کنید.

مقدار مصرف کود مرغی برای گوجه فرنگی

گوجه فرنگی زمانی رشد می کند که ترکیب مناسبی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم را دریافت کند. بنابراین استفاده از کودهایی که این ترکیب متعادل یا کمی فسفر ارائه می دهند برای رشد گوجه فرنگی فوق العاده است. هنگامی که کود مرغی دارای سطوح نیتروژن بالاتری است، از آن در حد اعتدال استفاده کنید و زیاده روی نکنید.

به ازای هر فوت مربع فضا، حدود نیم کیلوگرم پوند کود مرغی را در نظر بگیرید. این رویکرد کاملاً قابل دستیابی است، زیرا برای تامین این مقدار مشکلی نخواهید داشت. به علاوه، شما به راحتی می توانید آن را خریداری کنید.

 

کود مرغی برای گوجه فرنگی

 

آیا استفاده از کود مرغ خطری برای سلامتی دارد؟

به گفته دانشگاه نوادا، کود مرغی مشابه سایر فضولات حیوانی دارای پاتوژن هایی مانند E. coli، سالمونلا و کریپتوسپوریدیم است. برای اطمینان از ایمنی، برخورد صحیح با آن و انجام اقدامات احتیاطی ضروری است. برای جلوگیری از دسترسی کودکان و حیوانات خانگی، توصیه می‌ شود کودهای انباشته شده را در مکانی امن نگهداری کنید که به راحتی وارد آن نشوند.

قبل از استفاده از کود دامی یک مرحله مهم، کمپوست کردن یا کهنه کردن است. کمپوست دمایی بین 60 تا 70 درجه سانتی گراد ایجاد می کند که به طور موثر بسیاری از پاتوژن های انسانی و حیوانی را از بین می برد.

 

ملاحظات امنیتی هنگام استفاده از کود مرغی

  • در طول فرآیند، از آماده سازی تا استفاده، از دستکش های باغبانی استفاده کنید.
  • کمپوست را به عنوان ادامه برنامه اولیه کوددهی فصل پاییز استفاده کنید.
  • قبل از مصرف یا پختن، شستن کامل گوجه فرنگی ها را به عادت تبدیل کنید.
  • افرادی که بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های ناشی از غذا هستند، مانند سالمندان، زنان باردار، کودکان، دیابتی ها، بیماران ایدز و مبتلایان به سرطان، باید از مصرف سبزیجات خام باغ های تحت درمان با کود خودداری کنند.

 

نکاتی برای مراقبت از گیاهان گوجه فرنگی

در اینجا چند نکته ساده و موثر برای مراقبت از گیاهان گوجه فرنگی آورده شده است

1. مکان

یک نقطه آفتابی برای گیاهان گوجه فرنگی خود انتخاب کنید. آنها انرژی خورشید را جذب می کنند تا قوی شوند و میوه های خوش طعمی تولید کنند.

2. آب

گیاهان گوجه فرنگی خود را هیدراته نگه دارید. آنها رطوبت ثابت را دوست دارند اما از آبیاری بیش از حد خودداری کنید زیرا می تواند منجر به مشکلات شود.

3. سیستم پشتیبانی

گیاهان گوجه فرنگی تمایل به رشد عمودی دارند. از چوب، فنس و انواع تکیه گاه استفاده کنید تا از آنها حمایت لازم برای رسیدن به آسمان را داشته باشید.

4. هرس

برگ های اضافی، به خصوص آنهایی که با زمین تماس دارند را کوتاه کنید. این کار به پیشگیری از بیماری ها و بهبود گردش هوا کمک می کند.

5. مالچ

مالچ را در اطراف پایه گیاهان خود پخش کنید. زیرا خاک را مرطوب نگه می دارد، از رویش علف های هرز جلوگیری می کند و دما را تنظیم می کند.

6. کوددهی

به گیاهان گوجه فرنگی خود مواد مغذی مناسب بدهید. کودهای متعادل یا کمپوست به آنها کمک می کند تا بهتر رشد کنند و میوه بیشتری بدهند.

7. مراقب آفات باشید

مراقب بازدیدکنندگان ناخواسته مانند حشرات باشید. به طور منظم گیاهان خود را بررسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه مشکلی اقدام کنید.

8. برداشت

اجازه دهید گوجه فرنگی به طور کامل روی بوته بالغ شود تا بهترین طعم را داشته باشد. پس از رسیدن گوجه فرنگی ها، آنها را به آرامی بچینید.

سخن پایانی

کود مرغی با مقدار زیادی مواد مغذی به عنوان یک کود عالی برای گوجه فرنگی عمل می کند. این کود به آنها کمک می کند تا قوی و خوشمزه شوند و نیازهای گیاه در حین رشد را تامین می کند. فضله مرغ با ترکیب عنصری غنی، در دسترس بودن و قیمت پایین یک کود فوق العاده برای پرورش گوجه فرنگی است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *