آموزش گلخانه داری

روش های ضدعفونی گلخانه و اهمیت آنها

روش های ضدعفونی گلخانه و اهمیت آنها

گلخانه خانه ای راحت برای گل ها، گیاهان سبزی، بوته های میوه و گیاهان چند ساله است، زیرا همیشه روشن، گرم و دارای مواد غذایی کافی است. برای اطمینان از ثابت ماندن نور، دما و هوا برای گیاهان، اقدامات مناسب مورد نیاز است که شامل تمیز کردن و ضدعفونی کامل گلخانه است. متأسفانه نه تنها گیاهان در محیط گلخانه احساس راحتی می کنند، بلکه میکروب ها و آفات مختلف نیز گرما و رطوبت بالای گلخانه را دوست دارند.

هنگامی که باکتری ها یا سایر عوامل بیماری زای گیاهی وارد محصول می شوند، می تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند. برای جلوگیری از این امر باید یک وضعیت بهداشتی ایجاد کنید تا کارمندان یا سایر بازدیدکنندگان نتوانند این باکتری ها را در محیط پخش کنند.

برای از بین بردن موثر میکروب ها و موجودات مضر، گلخانه ها باید به طور متوسط 1 تا 2 بار در سال تمیز شوند. برای این منظور لازم است تمامی گیاهان، گلدان ها، قاب های کاشت و سایر تجهیزات گلخانه پاکسازی شوند. همچنین ایستگاه های ضدعفونی برای کنترل آلودگی گلخانه مورد نیاز است. در ادامه مقاله بطور مفصل به روش های ضدعفونی گلخانه می پردازیم لطفا همراه ما باشید.

 

ضدعفونی کردن گلخانه‌ها

 

فرآیند ضدعفونی گلخانه چگونه است؟

نظافت گلخانه یک فرآیند دو قسمتی است: نظافت اولیه و حذف اقلام و سپس ضدعفونی کردن گلخانه. تمیز کردن واقعی گلخانه به معنای حذف علف های هرز و سایر مواد گیاهی زنده از گلخانه است. همچنین بقایای گیاهی، خاک ریخته شده و هر چیز دیگری که گلخانه را به هم ریخته است را حذف کنید.

هنگامی که این اقلام را از سر راهتان خارج کردید، از جاروبرقی مغازه برای مکیدن خاک های باقی مانده، تکه های خرده سفال های شکسته و غیره استفاده کنید. سپس با پمپ آب فشار بالا جلبک ها، کثیفی ها و باقی مانده های کود را بشویید. اگر از صابون استفاده می کنید، مطمئن شوید که صابون ملایم و طبیعی است و هیچ اثری از خود باقی نمی گذارد.

 

روش های ضدعفونی گلخانه

روش های ضدعفونی گلخانه

 

اهمیت ضدعفونی گلخانه چیست؟

چه یک تولید کننده تجاری یا یک پرورش دهنده خانگی باشید، تمیز نگه داشتن محیط گلخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. در طول یک فصل رشد، گیاهان تنها چیزی نیستند که در حال رشد هستند. میکروب های بالقوه عفونی نیز ممکن است در گلخانه وجود داشته باشند. جلبک ‌ها نیز مشغول رشد بر روی سطوح مرطوب هستند که قارچ ‌ها و مگس‌ های مختلف را پرورش می ‌دهند.

همه ما می دانیم که پیشگیری بهترین داروست و این برای گلخانه هم صادق است. از بین بردن حشرات و بیماری های گیاهی با تمیز نگه داشتن گلخانه آسان تر و کم هزینه تر خواهد بود. نظافت و ضدعفونی گلخانه باید در اسرع وقت انجام شود تا آفات زمستان گذران قبل از فصل رشد ریشه کن شوند.

برای از بین بردن عوامل بیماری ‌زای احتمالی مانند کنه‌ های عنکبوتی، باید پس از هربار تمیز کردن کامل، فضای داخلی گلخانه را ضدعفونی کرد. این کار را می توان در گلخانه های کوچک با استفاده از پاک کننده های بیولوژیکی، به عنوان مثال با اسید استیک یا سیتریک انجام داد.

با این حال، به منظور کنترل آفات در گلخانه های بزرگ، ضدعفونی شیمیایی اغلب با استفاده از روش بخور انجام می شود. معمولاً برای این منظور از پراکسید هیدروژن استفاده می شود – ترکیبی از هیدروژن و اکسیژن با خواص ضد عفونی کننده، ضد باکتری و از بین برنده بو. مزیت روش بخور این است که قطرات ضدعفونی کننده حتی در کوچکترین شکاف ها یا درزها در کف گلخانه می نشینند، به طوری که حتی مکان های صعب العبور نیز ضدعفونی می شوند.

بهترین زمان ضدعفونی گلخانه چه موقع است؟

افراد مختلف نظرات متفاوتی در این مورد دارند، اما اکثریت موافقند که حداقل دو بار در سال در بهار و پاییز ضدعفونی گلخانه باید انجام شود. پاییز زمان بسیار مهمی برای تمیز کردن گلخانه است زیرا شرایط زمستانی معمولاً به معنای فعالیت کمتر شما در آنجا است و باعث می شود کنه ها، جلبک ها و سایر ارگانیسم های ناخواسته ساکن شوند.

اگر گیاهانی مانند گوجه فرنگی یا سایر محصولات تابستانی می کارید، بهتر است گلخانه خود را به جای پاییز، درست پس از برداشت محصولات، ضدعفونی و تمیز کنید.

تمیز نگه داشتن فضای داخلی گلخانه برای محافظت از گیاهان در برابر خطرات بیماری ضروری است. محیط های ناپاک شرایط مطلوبی را برای پاتوژن ها و آفات فراهم می کند که منجر به کاهش کیفیت محصول، کاهش بازدهی و افزایش هزینه های تولید می شود. ضدعفونی کردن فضای داخلی گلخانه به شکستن چرخه بیماری کمک می کند، احتمال آلودگی را کاهش می دهد و محیط رشد سالم تری برای محصولات شما ایجاد می کند.

 

برای ضدعفونی گلخانه از چه ترکیباتی استفاده کنیم؟

برای ضدعفونی گلخانه از چه ترکیباتی استفاده کنیم؟

 

برای ضدعفونی گلخانه از چه ترکیباتی استفاده کنیم؟

انتخاب محلول های ضدعفونی مناسب برای پاکسازی موثر محیط داخل گلخانه بسیار مهم است. هنگام انتخاب مواد ضدعفونی کننده، تجهیزات و پروتکل ها باید عواملی مانند نوع محصول، بیماری و روش کاربرد در نظر گرفته شود. همچنین می توانید با کارشناسان کشاورزی مشورت کنید تا مناسب ترین راه های ضدعفونی را بر اساس نوع گلخانه به شما معرفی کنند. چهار روش برای ضدعفونی کردن گلخانه وجود دارد که در ادامه شرح داده می شود.

1- استفاده از الکل

در حالی که الکل 70 درصد میکروب ها را در حین تماس می کشد، فرار است، بنابراین نتایج آن کوتاه مدت هستند. بهتر است از الکل برای استریل کردن وسایلی مانند قیچی یا چاقوهای تکثیر استفاده کنید و محیط گلخانه را با ترکیبات دیگر ضدعفونی نمایید.

2- استفاده از سفید کننده

سفید کننده رایج ترین و ارزان ترین ماده ضدعفونی کننده است. نکته مهم در مورد سفید کننده این است که پس از دو ساعت رقیق شدن اثر خود را از دست می دهد. رقیق سازی فرآیندی است که به وسیله آن سفید کننده به عنوان محلول ضدعفونی استفاده می شود. سفید کننده بطور مستقیم استفاده نمی شود بلکه محلول آن به مقدار یک قسمت سفید کننده تا نه قسمت آب تهیه می شود. قبل از ضدعفونی کردن گلدان ها یا قفسه ها با سفید کننده، ابتدا خاک یا مواد آلی را بشویید و پاک کنید.

3- استفاده از دی اکسید هیدروژن

دی اکسید هیدروژن یکی دیگر از مواد ضدعفونی کننده است که با نام های تجاری مختلفی در بازار موجود است. این ترکیب بسیاری از انواع باکتری ها را در حین تماس  از بین می برد و برای استفاده روی نیمکت، گلدان، ابزار و غیره مناسب است. اما مانند سفید کننده پس از مدتی کارایی خود را از دست می دهد. محلول را می توان آزمایش کرد تا ببینید هنوز قوی است یا خیر. اگر نه، دی اکسید هیدروژن اضافی باید اضافه شود.

4- استفاده از نمک کلرید آمونیوم چهارتایی

برخلاف دی اکسید هیدروژن یا سفید کننده، نمک کلرید آمونیوم چهارتایی کارایی خود را از دست نمی دهد. این ترکیب برای استفاده در گلدان، قفسه ها و غیره مناسب است، اما آنها باید ابتدا از هرگونه محیط کاشت یا سایر مواد آلی پاک شوند.

 

 

روش پاکسازی کفپوش ها در ضدعفونی گلخانه

بافت کف گلخانه ها بسته به مکان و محصولاتی که در آن کشت می شوند متفاوت است. برای گلخانه های گلدار، اغلب از کف سنگفرش شده و بتنی بافت استفاده می شود. برای کاشت سبزیجات از بسترهای کاشت یا کف خاکی استفاده می شود. در گلخانه های متوسط با کف بتنی بافت دار، جارو یا جاروبرقی برای نظافت توصیه می شود.

در مورد جاروها، تمیز کردن به صورت خشک با استفاده از غلتک جارو انجام می شود. هنگام استفاده از دستگاه های جاروبرقی، گرد و غبار تولید شده در حین تمیز کردن توسط یک فن مکنده جمع آوری و فیلتر می شود، به همین دلیل است که این روش تمیز کردن در گلخانه ها مفید است.

اگر کف بسیار کثیف است، استفاده از پاک کننده های سطح ( یک پاک کننده فشار قوی با برس های چرخان) نیز توصیه می شود. همین امر در مورد گلخانه های مبتنی بر خاک یا آنهایی که مستقیماً در زمین قرار دارند، که در آن مسیرهای هموار شده را می توان با دستگاه جاروبرقی یا پاک کننده سطوح سخت پردازش کرد، صدق می کند.

بهترین انتخاب گلخانه ها برای پاکسازی کفپوش ها استفاده از تجهیزات پاک کننده های تحت فشار متحرک است. واحدهای ثابت گاهی اوقات در گلخانه های بسیار بزرگ نصب می شوند. اینکه از فشار آب سرد یا آب گرم برای تمیز کردن استفاده شود بستگی به ترجیحات فردی دارد.

در مورد دستگاه های آب گرم، جت آب تا دمای 155 درجه سانتیگراد گرم می شود. این آب نه تنها رسوبات کثیف را به طور قابل توجهی کاهش می دهد بلکه میکروب ها را نیز کاهش می دهد و در بیشتر موارد به مواد تمیز کننده نیازی نیست. از طرف دیگر، اگر از آب سرد با فشار بالا استفاده شود، بسته به میزان کثیفی، توصیه می شود از یک پاک کننده مناسب نیز استفاده کنید.

در مورد گلخانه، عوامل بیولوژیکی بهترین انتخاب هستند زیرا سطوح بعداً با گیاهان در تماس خواهند بود. استفاده از اسکرابر خشک کن کمتر متداول است و برای نظافت در گلخانه های بسیار بزرگ که در آن کف های صاف و سخت وجود دارد مناسب است.

روش پاکسازی شیشه ها در ضدعفونی گلخانه

برای اطمینان از اینکه گیاهان همیشه نور کافی دریافت می کنند، لازم است به طور مرتب شیشه های پلاستیکی یا شیشه ای گلخانه ها را از بیرون و داخل تمیز کرده و کثیفی ها و زباله ها را پاک کنید. به خصوص در گلخانه هایی که سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی، فلفل یا بادمجان کشت می شود، نور عامل تعیین کننده ای برای رشد گیاهان است. در این صورت توصیه می شود چندین بار در سال قسمت بیرونی را تمیز کنید.

در گلخانه های دیگر، به عنوان مثال برای گل، تمیز کردن معمولا یک بار در سال – همزمان با فضای داخلی انجام می شود. برای نمای بیرونی گلخانه، پاک کننده تحت فشار توصیه می شود. بسته به سطح کثیفی، می توان از یک پاک کننده مناسب استفاده کرد. این مواد باید سازگار با محیط زیست باشد و به خاک یا آب های زیرزمینی آسیب نرساند. اسیدهای سبک مانند اسید استیک یا سیتریک برای این منظور مناسب هستند.

 

روش پاکسازی کفپوش ها در ضدعفونی گلخانه

روش پاکسازی کفپوش ها در ضدعفونی گلخانه

 

اقدامات بهداشتی لازم در ضدعفونی گلخانه

حفظ بهداشت گلخانه بسیار مهم است و یکی از جنبه های مهم آن استفاده از ضدعفونی کننده های گلخانه است. پس از ورود به گلخانه، یافتن یک ایستگاه بهداشتی که در آن می توانید دست های خود را ضدعفونی کنید، معمول است. با این حال، این تصور اشتباه است که ضدعفونی دست به تنهایی برای از بین بردن باکتری ها و جلوگیری از آلودگی محصولات کافی است. در واقع، بهداشت گلخانه باید فراتر از ضدعفونی دست باشد که در ادامه شرح داده می شود.

به منظور ضدعفونی موثر دست ها، ابتدا باید آنها بشویید. هنگامی که دست های خود را با صابون تمیز می کنید، لایه موجود کثیفی و چربی را پاک می کنید. این مرحله بسیار مهم است زیرا با برداشتن این لایه، ضدعفونی کننده می تواند به طور موثری به باکتری های پایدار روی دست شما برسد. این رویکرد جامع تضمین می کند که دست های شما به طور کامل تمیز و ضدعفونی شده و خطر آلودگی در محیط گلخانه را به حداقل می رساند.

ایجاد یک ایستگاه بهداشتی این امر را در گلخانه تضمین می کند. با وجود ایستگاه بهداشت پنج مرحله را طی می‌ کنید: شستن دست ‌ها با صابون، خشک کردن دست‌ ها، ضدعفونی کردن دست ‌ها، تمیز کردن زیره‌ کفش و ضدعفونی کردن زیره‌ کفش. لطفاً توجه داشته باشید که این پنج مرحله بهداشت مطلوب را تضمین می کند، اما بسته به اهداف، شما می توانید برخی از مراحل بهداشتی را حذف کنید.

یک ایستگاه بهداشتی خوب برای کاهش خطر باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها در گلخانه ضروری است. همچنین امکان تمیز کردن و ضدعفونی موثر دست و کف کفش را فراهم می کند و از ورود میکروارگانیسم های مضر به گلخانه جلوگیری می کند. ایستگاه های بهداشتی چندین بار در روز توسط کارکنان و بازدیدکنندگان هنگام ورود و خروج از گلخانه استفاده می شود. بنابراین نظافت و نگهداری منظم این ایستگاه های بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

با نظافت منظم ایستگاه های بهداشتی و تمیز نگه داشتن آنها، احتمال آلودگی محصول و ایجاد عفونت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. ایستگاه های بهداشتی نقش حیاتی در حفظ محیط بهداشتی داخل گلخانه و حفظ سلامت محصولات دارند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *