آموزش کشاورزی

کوددهی خیار گلخانه ای | برنامه غذایی خیار گلخانه ای

کوددهی خیار گلخانه ای 1

اگر در باغبانی گلخانه ای تازه کار هستید، کاشت خیار یک نقطه عالی برای شروع است. پرورش خیار آسان و مراقبت از آن ساده است. گیاهان خیار برای رشد و تولید میوه به نسبت متعادلی از مواد مغذی به شکل کود نیاز دارند. اگر گیاهان تعادل مناسبی از مواد مغذی را دریافت نکنند، ممکن است علائمی از توقف رشد یا زرد شدن برگها را نشان دهند.

برخی از گونه های خیار برای رشد در فضای باز و آفتابی نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر پوشش و دمای گلخانه را ترجیح می دهند. خیار گیاهان نسبتاً گرسنه و تشنه ای هستند که در یک خاک حاصلخیز و غنی از هوموس بهترین بازدهی را دارند.

فهرست محتوا

چرا باید خیار را در گلخانه پرورش دهیم؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا کاشت خیار در گلخانه می تواند مفید باشد. این محصول در تمام فصول در گلخانه قابل پرورش است و در طول سال بازار فروش خوبی دارد. سایر دلایل پرورش خیار در گلخانه به شرح زیر است:

1. فصل رشد طولانی

گلخانه ها یک محیط کنترل شده را فراهم می کنند که به شما امکان می دهد خیار را در تمام طول سال بدون توجه به شرایط آب و هوایی در فضای باز پرورش دهید.

2. افزایش بازدهی

خیارهایی که در گلخانه رشد می کنند نسبت به خیارهایی که در فضای باز کشت می شوند بازدهی بیشتری دارند زیرا محیط کنترل شده باعث رشد مطلوب می شود.

3. محافظت در برابر آفات و بیماری ها

گلخانه‌ها مانعی بین گیاهان خیار شما و محیط بیرونی ایجاد می کنند. بنابراین از آنها در برابر آفات و بیماری هایی که می توانند به آنها آسیب بزنند یا از بین ببرند محافظت می کنند.

4. بهبود کیفیت

خیارهایی که در گلخانه رشد می کنند، نسبت به خیارهایی که در فضای باز کشت می شوند، شکل، اندازه و بافت بهتری دارند. این باعث می شود هم برای مصرف شخصی و هم برای فروش مطلوب تر باشند.

5. صرفه جویی در فضا

گلخانه ها به شما این امکان را می دهند که خیار را در یک فضای کوچک پرورش دهید، بنابراین حتی اگر حیاط یا بالکن کوچکی دارید، باز هم می توانید محصول پرباری داشته باشید.

 

کوددهی خیار گلخانه‌ای

 

آماده سازی خاک برای پرورش خیار گلخانه ای

آماده سازی خاک برای رشد خیار در گلخانه بسیار مهم است و علت کم باری خیار گلخانه کمبودهایی است که در خاک وجود دارد. چند نکته برای کمک به شما در آماده سازی خاک برای بوته های خیار شرح داده شده است.

۱. خاک را آزمایش کنید

قبل از کاشت خیار، pH و محتوای مواد مغذی خاک را تعیین کنید. گیاه خیار خاک کمی اسیدی با pH بین 6.0 تا 7.5 را ترجیح می دهد.

۲. مواد آلی را اضافه کنید

خیار خاکی با زهکشی خوب و غنی را ترجیح می دهد. مواد آلی، مانند کود دامی یا کمپوست به خوبی پوسیده شده، می توانند حاصلخیزی و ساختار خاک را بهبود ببخشند.

۳. بهبود زهکشی

خیار خاک غرقابی را تحمل نمی کند. اگر خاک گلخانه شما سنگین یا رسی است، اضافه کردن ماسه یا پرلیت را برای افزایش زهکشی در نظر بگیرید.

۴. کوددهی

قبل از کاشت می توان یک کود کند رهش به خاک اضافه کرد. در طول دوره رشد نیز به کودهای مختلفی نیاز دارید.

۵. ایجاد بسترهای مرتفع

ایجاد بسترهای مرتفع در گلخانه می تواند به بهبود زهکشی کمک کرده و کنترل دمای خاک را آسان تر کند.

 

بررسی کوددهی خیار گلخانه ای

بررسی کوددهی خیار گلخانه ای

 

مراحل کوددهی خیار گلخانه ای

خیار گیاهی است که در طول چرخه رشد خود میل به مواد مغذی دارد. برای بیشترین بازدهی باید در مراحل مختلف مواد مورد نیاز گیاه خیار را تامین کنید. مراحل کوددهی خیار گلخانه ای به شرح زیر است:

1- کوددهی در مرحله نهال

هنگامی که نهال خیار شما به ارتفاع 10 سانتی متر رسید، وقت آن است که یک کود کند رهش به خاک آن اضافه کنید. آن را با کمپوست مخلوط کنید تا نهال ها در طول رشد خود مواد مغذی کافی در دسترس داشته باشد. با کوددهی خیار در این مرحله شما نهال هایی قوی خواهید داشت.

2- کوددهی پس از کاشت

هنگامی که خطر سرمازدگی وجود ندارد و خیارهای شما در آخرین نقاط رشد خود راحت هستند، وقت آن است که مواد مغذی آنها را افزایش دهید. یک کود متعادل آهسته رهش بهترین گزینه در این مرحله است. این کود به عنوان یک مولتی ویتامین عمل کرده و زمینه را برای رشد قوی و سالم فراهم می کند.

3- کوددهی در زمان گلدهی و باردهی

هنگامی که شکوفه های خیار شروع به نمایان شدن کردند بهترین زمان برای محلول پاشی خیار گلخانه ای با کود مایع با پتاسیم بالا است. استفاده از دوز هفتگی معجزه می کند، اما به یاد داشته باشید، یک گیاه خشک شده مواد مغذی را به خوبی جذب نمی کند، بنابراین آبیاری را در این مدت ادامه دهید.

توجه داشته باشید که زمانبندی برای کوددهی بسیار مهم است و افراط در آن یک خطر واقعی است. با تشکیل گل ها از نیتروژن استفاده کنید و گیاهان خود را به دقت زیر نظر داشته باشید. نشانه های زیاده روی در کوددهی خیار گلخانه ای شامل رشد برگ و ساقه ناسالم است که باید از آن خودداری کرد.

 

کوددهی خیار گلخانه‌ای

 

چه کودی برای کوددهی خیار گلخانه ای مناسب است

درک اعداد کود گیاهی که روی بسته بندی درج می شود و نسبت نیتروژن، فسفر و پتاسیم را که به آن NPK می گویند بسیار مهم است. اینها به عنوان سه عدد نشان داده می شوند، یک کود متعادل شامل نسبتی مانند 5-5-5 یا 10-10-10 است. این نسبت توضیح می دهد که چه مقدار از هر ماده مغذی در کود موجود است و به تصمیم گیری در مورد استفاده از کود کمک می کند. NPK بهترین کود برای باردهی خیار سبز است.

هنگام کاشت خیار، کمپوست یا کود دامی که به خوبی پوسیده شده است، گزینه های بسیار خوبی برای گنجاندن در خاک هستند. همچنین می توانید یک مشت کود گرانول آهسته رهش متعادل به خاک اضافه کنید. یک گزینه عالی برای کود قابل استفاده در مرحله کاشت، کود گیاهی همه منظوره 10-10-10 است.

هنگامی که بوته های خیار گل می دهند بهترین گزینه کودی است که پتاسیم بالایی دارد. پتاسیم در کمک به گیاهان برای تولید گل و تشکیل میوه بسیار مهم است. چنین کودهایی معمولاً به شکل مایع استفاده می شوند.

کشت خیار می تواند ساده باشد اما آبیاری و کوددهی وظایف ضروری است که باید به طور منظم انجام شود. همچنین باید گیاهان خیار را هرس کنید تا آنها را در بهترین حالت خود نگه دارید. بسیاری از پرورش دهندگان همچنین از کاشت خیار برای کمک به مبارزه با آفات یا بیماری هایی که ممکن است رشد سایر گیاهان را مختل کنند، استفاده می کنند.

 

انواع روش‌های کوددهی خیار گلخانه ای

کوددهی مناسب خیار گلخانه ای کلید موفقیت در گلدهی و در نهایت باردهی خوب خیار است. برای این منظور باید نکاتی را در نظر بگیرید که در ادامه شرح داده شده است.

1- مخلوط کردن کود با خاک

کود خریداری شده را طبق دستورالعمل درج شده روی بسته با خاک مخلوط کنید و سپس خاک را آبیاری نمایید. این روش تضمین می‌ کند که مواد مغذی عمیقا در خاک نفوذ کرده و به ریشه‌ ها می‌ رسند. به یاد داشته باشید، خیار گیاهی تشنه است بنابراین خاک را به طور مداوم مرطوب نگه دارید اما غرق در آب نباشد.

2- پانسمان جانبی

یک کود متعادل را به عنوان پانسمان جانبی به آرامی در خاک دو طرف بوته های خیار خود بپاشید. این کوددهی به گیاهان در حال رشد دوز اضافی از مواد مغذی را در طول مراحل مهم گلدهی و میوه دهی خواهد رساند. نسبت پتاسیم به منیزیم 2:1 را هدف قرار دهید و در نیتروژن زیاده روی نکنید زیرا می تواند رشد برگ را به جای گل ها تشویق کند.

3- محلول پاشی

تغذیه برگی یک روش کوددهی است که شامل اسپری کود رقیق شده روی برگ گیاهان است. تغذیه برگی یک راه حل سریع برای رفع کمبود مواد مغذی است و می تواند به گیاهان شما کمک کند سریع تر سبز شوند. با این حال تغذیه برگی جایگزینی برای کوددهی خاک نیست، بنابراین از این روش کمتر استفاده کنید.

4- توزیع یکنواخت کود

پخش کود بطور یکنواخت در هر روشی بسیار حائز اهمیت است. همواره از توزیع یکنواخت کود اطمینان حاصل کنید تا از عدم تعادل مواد مغذی جلوگیری شود. کوددهی نابرابر می تواند منجر به رشد نامتعادل و گلدهی کمتر از ایده آل شود.

علاوه بر این برای به حداکثر رساندن جذب مواد مغذی بوته های خیار را قبل و بعد از کوددهی آبیاری کنید تا به ریشه ها در جذب موثر مواد مغذی کمک کند. از کوددهی در گرمای روز که گیاهان تحت استرس هستند و کمتر قادر به جذب مواد مغذی هستند، خودداری کنید.

 

کوددهی خیار گلخانه‌ای

 

اشتباهات رایج در کوددهی خیار گلخانه ای

کود دهی بیش از حد می تواند منجر به ایجاد شاخ و برگ های سرسبز به قیمت گل ها شود. خیار به کوددهی متعادل نیاز دارد. نیتروژن بیش از حد می تواند از گلدهی جلوگیری کند. وقتی زمان ظاهر شدن گل ها می رسد، از دادن نیتروژن خودداری کرده و  پتاسیم را تقویت کنید.

۱. اشتباه خواندن برچسب کودها

تعبیر نادرست اعداد N-P-K می تواند منجر به تغذیه نامناسب شود. از کودهای متعادل مانند 10-10-10 استفاده کنید و همیشه دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید تا از عدم تعادل مواد مغذی جلوگیری کنید.

۲. تغذیه نادر و سنگین

رویکرد “فراوانی یا قحطی” برای گیاهانی مانند خیار کار نمی‌کند. خیارها تامین مواد مغذی را به صورت ثابت ترجیح می دهند. کوددهی بیش از حد و دو هفته‌ ای را با یک کوددهی هفتگی و سبک ‌تر با یک کود مایع با پتاسیم بالا تعویض کنید تا رشد و گلدهی پایدار را افزایش دهید.

۳. بی توجهی به خیار گلخانه ای

خیارهای گلخانه نمی‌ توانند مانند همتایانشان که در باغ هستند، مواد مغذی کافی را پیدا کنند. آنها برای تامین مواد غذایی به شما متکی هستند. اطمینان حاصل کنید که مخلوط خاک از همان ابتدا غنی شده است و مواد مغذی را به طور مرتب تکمیل کنید تا  از کمبود جلوگیری شود.

۴. نادیده گرفتن نسبت آب/ کود

آب شریک مطلق کوددهی است. بدون رطوبت کافی، خیار نمی تواند مواد مغذی مورد نیاز خود را جذب کند. برای تسهیل جذب مواد مغذی و جلوگیری از استرسی که می تواند گلدهی را خفه کند، خاک را به طور مداوم مرطوب نگه دارید.

۵. فراموش کردن چرخه حیات گیاه

خیار مانند گیاهان دیگر مراحل رشد مختلفی دارد و هر کدام نیازهای غذایی خاص خود را دارند. رژیم غذایی یک نهال با رژیم غذایی یک گیاه بالغ دارای میوه متفاوت است. شیوه های کوددهی را با بالغ شدن گیاهان خود برای حمایت از نیازهای در حال تغییر آنها تنظیم کنید.

۶. نادیده گرفتن سلامت خاک

خاک سالم چیزی بیش از یک محیط و در واقع یک اکوسیستم زنده است. قبل از کاشت گیاه خاک خود را با کمپوست یا کود دامی که به خوبی پوسیده شده است غنی کنید. اینها می توانند یک روند آهسته رهش را برای خیارهای شما فراهم کنند و ساختار خاک را بهبود ببخشند.

۷. بی توجهی به عوامل محیطی

هر گلخانه ای آب و هوای منحصر به فردی دارد. به دما، نور و رطوبت توجه کنید گلخانه توجه کنید. این عوامل می توانند بر نحوه استفاده خیار از مواد مغذی تأثیر بگذارند. انعطاف پذیر باشید و آماده باشید تا استراتژی کوددهی خود را مطابق با آن تطبیق دهید.

 

کود برای خیار گلخانه‌ای

 

علائم کوددهی بیش از حد خیار گلخانه ای چیست؟

کوددهی بیش از حد خیارها می تواند مشکلاتی را برای سلامت و تولید گیاهان شما ایجاد کند. شناخت علائم رایج کوددهی بیش از حد به شما این امکان را می دهد که روال تغذیه گیاهان را برای رشد بهتر تنظیم کنید.

۱. برگ های زرد

هنگامی که به خیارهای خود بیش از حد کود می‌دهید، ممکن است برگ ها شروع به زرد یا قهوه ای شدن کنند. این اغلب به دلیل عدم تعادل نیتروژن یا سایر مواد مغذی در خاک است. برای رفع این مشکل، دفعات کود دهی خیار را کاهش دهید یا به کود متعادل تغییر دهید. مراقب وضعیت برگ ها باشید تا بدانید چه زمانی به کود بیشتری نیاز دارند.

۲. کاهش تولید میوه و شکوفه

کوددهی بیش از حد ممکن است باعث رشد بیش از حد شاخ و برگ شود و در نتیجه گل یا میوه تولید نشود. عوامل دیگری مانند گرده افشانی یا نور ناکافی نیز ممکن است به این مشکل کمک کنند.

اگر مشکوک به کود دهی بیش از حد هستید، می توانید هر دو هفته یک بار به مدت 8 هفته از کود آلی مایع استفاده کنید. این به گیاه کمک می کند تا خیار با کیفیت بهتری تولید کند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *