آموزش گلخانه داری

بررسی روش های آبیاری در گلخانه

روش‌های آبیاری در گلخانه

گیاهان می ‌توانند در محیط‌ های کنترل ‌شده در گلخانه‌ ها رشد کنند و رشد انواع محصولات را در تمام طول سال ممکن کنند. برای رشد و بهره وری گیاه، گلخانه باید در سطح رطوبت ایده آل نگهداری شود. سیستم های آبیاری گلخانه ای برای تامین موثر آب و مواد مغذی گیاهان در محیط گلخانه ای ایجاد می شوند. قطعات متعددی از جمله لوله ها، شیرها، پمپ ها، قطره چکان ها، آبپاش ها و کنترلرها ممکن است بخشی از این سیستم ها باشند.

روش های آبیاری در گلخانه به سادگی آبیاری گیاهان در خانه نیست. شما باید چندین فاکتور مانند نوع محصول، آب و هوا، خاک، کیفیت آب و سیستم آبیاری را در نظر بگیرید. در این مقاله با بهترین روش ‌ها برای آبیاری گلخانه آشنا خواهید شد و اینکه چگونه می ‌توانند به شما در صرفه‌ جویی در مصرف آب، بهبود کیفیت محصول و پیشگیری از بیماری ‌ها کمک کند.

روش های آبیاری در گلخانه

قبل از راه اندازی هر نوع سیستم آبیاری در گلخانه خود، انتخاب بهترین نوع آب برای گیاهان بسیار مهم است زیرا برخی از انواع آب ممکن است به سبزیجات یا گل های شما آسیب برسانند. به عنوان مثال، آب مقطر و باران بهترین گزینه ‌ها هستند، زیرا حاوی کلر نیستند. کلر ممکن است در گیاهان شما تجمع پیدا کند و از توانایی آنها برای جذب رطوبت و مواد مغذی مورد نیاز جلوگیری کند.

البته آب لوله کشی ممنوع نیست، اما باید آن را آماده کنید تا برای گیاهان گلخانه ای خود کاملاً ایمن باشد. یک ظرف را با آب لوله کشی پر کنید و بگذارید حداقل 24 ساعت قبل از استفاده در هوا بماند تا کلر آن تبخیر شود.

همچنین، برخی از گیاهان نمی توانند آب سخت را تحمل کنند، اما استفاده از نرم کننده های آب ممکن است منجر به مشکلات اضافی شود. در این صورت بهتر است از آب مقطر یا آب باران استفاده کنید زیرا ارزان تر است.

 

 

انواع روش های آبیاری در گلخانه

۱. سیستم های سقفی

سیستم های سقفی آب را از بالا به سطح بستر اعمال می کنند. این آبیاری را می توان با استفاده از ابزارهای مختلفی انجام داد، از جمله آبپاش ها یا نازل های مه پاش که مقادیر دقیق آب را در مناطق وسیعی پخش می کند.

۲. سیستم‌ های زیر سطحی

سیستم‌ های زیرسطحی آب را به ناحیه ریشه اعمال می ‌کنند. آبیاری زیرسطحی شامل لوله کشی در زیر سطح خاک است که در آن لوله ها جریان های کوچکی را مستقیماً از طریق قطره چکان ها روی ریشه ها آزاد می کنند.

 

های آبیاری در گلخانه scaled 1

 

بهترین روش های آبیاری در گلخانه

همیشه می توانید گیاهان خود را به صورت دستی آبیاری کنید، اما روش های جالبی وجود دارد که می توانید از منافع آنها استفاده کنید. پیدا کردن بهترین سیستم آبیاری گلخانه برای نیازهای گیاهان شما ممکن است بسیار چالش برانگیز باشد، بنابراین ما مزایا و معایب ده نوع از روش های آبیاری در گلخانه را بررسی می کنیم تا بتوانید بهترین سیستم را انتخاب کنید.

1-سیستم آبیاری قطره ای

سیستم آبیاری قطره ای احتمالاً محبوب ترین سیستم است زیرا می توانید آن را به گونه ای تنظیم کنید که برای ظروف کوچک مناسب باشد و از آن برای رشد در مقیاس بزرگ استفاده کنید. این روش برای گیاهانی که خاک های مرطوب را ترجیح می دهند ایده آل است زیرا به آرامی آب را در طول زمان آزاد می کند و از کم آبی جلوگیری می کند.

در این روش می‌ توانید زمان‌ بندی و میزان آب را به گونه ‌ای تنظیم کنید که گیاهان شما مقدار مناسبی را دریافت کنند. می توانید این سیستم را روی زمین یا زیر سطح خاک نصب کنید و اگر می خواهید کارایی آن را افزایش دهید، قطره چکان ها را تا حد امکان نزدیک به گیاهان خود قرار دهید.

بسیاری از گلخانه ها از این روش استفاده می کنند زیرا آب زیادی را هدر نمی دهد. با این حال، برای پمپاژ آب به نیرو نیاز دارد، بنابراین برق یا انرژی خورشیدی ضروری است. راه اندازی آن کمی گران است و نازل ها می توانند مسدود شوند بنابراین تمیز کردن و نگهداری آن مشکل است.

2- آبیاری دستی

آبیاری با دست ممکن است زمان بر و کمرشکن باشد، اما ریشه گیاهان شما راضی خواهد بود. اگر گیاهان زیادی ندارید یا اگر انواع مختلفی دارید که به سطوح مختلف رطوبت نیاز دارند، یک انتخاب عالی است. این روش وقت گیر است و رطوبت یکسانی فراهم نمی کند. احتمال خیس شدن برگ ها که منجر به عفونت قارچی وجود دارد و ممکن است آب زیادی را هدر برود و ساختار خاک را مختل کند.

3- سیستم آبپاشی

اگر گیاه شما بتواند شاخ و برگ های مرطوب را تحمل کند، آبیاری از بالای سر راه بسیار خوبی برای صرفه جویی در زمان است. ممکن است در این شرایط گیاهان به کپک پودری یا لکه برگی آلوده شوند، اما اگر گیاه شما از داشتن برگ ‌های مرطوب بدش نمی ‌آید، این گزینه عالی است.

این روش آبیاری در گلخانه ها چندان رایج نیست. زیرا برگ های گیاهان را خیس می کند که ممکن است منجر به بیماری های قارچی شود. اما برای گیاهانی که نیاز به آبیاری منظم دارند ایده آل است. گرفتگی نازل ها در این سیستم امری رایج است و استفاده روزانه ممکن است پرهزینه باشد (تبخیر آب سریع است، بنابراین باید از آب بیشتری استفاده کنید، که هزینه ها را افزایش می دهد)

4- سیستم بوم آبیاری

اگر سبزی های خاصی را در مقیاس بزرگ تولید می کنید، می توانید سیستم بوم های آب را امتحان کنید. سیستم بوم آبیاری اساساً مجموعه ای از لوله ها با نازل هایی است که گیاهان را در حین حرکت بر روی آنها آبیاری می کند. این سیستم در واقع متحرک است و پوشش بسیار خوبی را ارائه می دهد.

این سیستم برای کار کردن به برق یا حداقل باتری نیاز دارد، بنابراین استفاده روزمره آن ممکن است گران باشد. این روش برای گلخانه هایی با تولید در مقیاس بزرگ از یک رقم تک محصولی مناسب است.

5- سیستم آبیاری مه پاش

سیستم های آبیاری مه پاش برای آب و هوای خشک، گیاهان رطوبت دوست یا گلخانه هایی که در آن بذرها کاشته می شوند بسیار عالی هستند. درست مانند پاشش در مقیاس کوچک، سیستم مه پاش مقدار کمتری آب آزاد می کند. با این حال، یکی از مزایای استفاده از سیستم مه پاش این است که می ‌توانید آن را زمان ‌بندی کنید و انتخاب کنید که آیا می ‌خواهید برای مدت ‌های طولانی‌ تری کار کند یا فقط گیاهان خود را هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه مه‌ پاشی کنید.

سیستم مه پاش شبیه به سیستم آبپاش است، اما آب کمتری مصرف می کند و می تواند بیشتر استفاده شود، بنابراین رطوبت بالایی را ارائه می دهد. یکی از دلایلی که بسیاری از گلخانه ها این نوع آبیاری را انتخاب می کنند این است که می تواند دمای داخل گلخانه را کاهش دهد که به ویژه در مناطق گرم مفید است.

با اینحال ممکن است رطوبت را افزایش داده و دما را کاهش دهد که برای همه گیاهان مناسب نیست. این سیستم خیلی گران نیست اگر به تجهیزات خاصی برای جوانه زدن نیاز دارید سرمایه گذاری اولیه ممکن است بیشتر باشد.

6- گلدان های خود آبیاری

یکی از ساده ترین سیستم های آبیاری مناسب برای مبتدیان ظروف خود آبیاری هستند. با این حال، چند مشکل در مورد کاشت های خود آبیاری وجود دارد. آنها برای همه گیاهان ایده آل نیستند، ممکن است پشه ها را جذب کنند و گران هستند. با این حال، اگر ارکیده، پوتوس یا بنفشه آفریقایی می ‌کارید این سیستم ایده آل است.

ظروف خود آبیاری دارای یک مخزن آب هستند که از ته، آب گیاهان شما را تامین می کند. برخی حتی با تشک های مویرگی عرضه می شوند که آب را جذب می کنند و به آرامی گیاهان شما را مرطوب می کنند. آنها حتی یک محیط مرطوب ایجاد می کنند که به رشد گیاه کمک می کند و در مصرف آب صرفه جویی می کند.

مزایای ظروف خود آبیاری این است که رشد گیاه را افزایش داده و نیروی کار را کاهش می دهد. این روش برای گیاهان با ریشه های کم عمق (مانند ساکولنت ها و کاکتوس ها) مناسب نیست. خطر ابتلا به بیماری های قارچی ناشی از خیس بودن شاخ و برگ و رشد بیش از حد جلبک ها را کاهش می دهد.

 

روش های آبیاری در گلخانه scaled 1

 

7- تکنیک فیلم غذایی

تکنیک فیلم غذایی (NFT) یک روش هیدروپونیک است، بنابراین برای هر گیاه، گلخانه ای یا باغبانی مناسب نیست. از طرف دیگر، سبزیجات سریع رشد و سبک وزن مانند کاهو برای این سیستم عالی هستند. می ‌توانید سبزیجات سنگین ‌تری مانند گوجه ‌فرنگی نیز بکارید، اما با رشد گیاه به چیزی برای تحمل وزن آن نیاز دارید.

NFT یک سیستم هیدروپونیک است که در آن گیاهان در آب بسیار کم عمق رشد می کنند که حاوی تمام مواد معدنی مورد نیاز گیاهان برای رشد و نمو مناسب است. این یک سیستم فعال است و ساخت آن کمی چالش برانگیز است زیرا دارای قطعات متحرک است (برخلاف سیستم های هیدروپونیک غیرفعال مانند سیستم فیتیله).

در NFT پمپ موجود آب و مواد مغذی را از مخزن حرکت می دهد و آنها را به سینی می برد، جایی که ریشه گیاهان آنها را جذب می کند. هنگام رشد گیاهان در این سیستم، لازم نیست از هیچ نوع بستری استفاده کنید زیرا گیاه می تواند رطوبت، مواد مغذی و اکسیژن را از خود آب دریافت کند.

از مزایای این روش این است که آب همیشه در حال حرکت است که باعث بهبود اکسیژن رسانی می شود اما برای همه گیاهان مناسب نیست (برخی گیاهان برای جذب مواد مغذی لازم به خاک نیاز دارند).

8- سیستم آبیاری جزر و مد

روش آبیاری جزر و مد یکی دیگر از سیستم های رشد گیاهان در هیدروپونیک است. این روش رطوبت را به کف مخزن وارد می کند و از هدر رفتن آب و مواد معدنی به دلیل جمع آوری و گردش مجدد محلول های مغذی می کاهد. این روش شبیه به تکنیک فیلم مواد مغذی است زیرا هر دو از پمپ برای حرکت آب استفاده می کنند، اما این تنها شباهت بین این دو روش است.

در این سیستم آبیاری فرعی، آب مخزن را پر می کند، ریشه گیاهان را سرریز می کند تا بتوانند رطوبت و مواد مغذی را جذب کنند و سپس به مخزن تخلیه می شود. این سیستم رشد و نمو گیاهان را بهبود می بخشد، بنابراین اگر می خواهید هویج هیدروپونیک پرورش دهید، این تکنیک را امتحان کنید.

سسیتم آبیاری جزر و مد رشد گیاه را تقویت می کند ولی اگر ساختار شکسته شود، آب از آن سرریز می شود. از معایب دیگر آن ایجاد سطوح غیر قابل تحمل pH به دلیل مواد معدنی اضافی است.

9- سیستم آبیاری با انرژی خورشیدی

اگر مایل به صرف پول نقد اضافی برای راه اندازی یک سیستم صرفه جویی در انرژی هستید، ممکن است بخواهید این یکی را امتحان کنید. سیستم خورشیدی تا حدودی شبیه به آبیاری قطره ای است، اما از برق استفاده نمی کند. حتی می توانید از آب باران استفاده کنید و پول بیشتری در قبض آب خود صرفه جویی کنید.

اگر برای مدتی در منطقه شما باران نباریده است، می توانید به سادگی آن را به شلنگ وصل کنید تا گیاهان خود را هیدراته نگه دارید. خوبی این سیستم این است که کاملاً خودکفا است، بنابراین در صورت خاموشی نیازی به وحشت نیست.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که پمپ خورشیدی را به ظرفی متصل کنید که در آن ذخیره آب باران و آبیاری شما وجود دارد. معایب آن این است که در تاریکی کار نمی کند، پمپ ها گران هستند، در زمستان ضعیف تر عمل می کند و به فضای زیادی نیاز دارد.

10- تکنیک شیلنگ خیسانده یا لوله تراوا

آخرین سیستم آبیاری تکنیک خرطومی است که ممکن است شما را به یاد آبیاری قطره ای بیاندازد. با این حال، این سیستم از شلنگ معمولی باغچه استفاده نمی کند. شیلنگ خیسانده بسیار متخلخل است و برخلاف آبیاری قطره ای، فاقد سوراخ یا قطره چکان برای رساندن آب به گیاهان شماست. در عوض، رطوبت از طریق آن نشت می کند و مقدار کمی آب را همیشه به گیاهان شما می رساند.

این روش یک جایگزین عالی برای آبیاری قطره ای است زیرا نیازی نیست دقیقاً محل قرار دادن قطره چکان ها را برنامه ریزی کنید. البته همیشه نکات منفی وجود دارد که یکی از آنها این است که نمی توانید آب خروجی را کنترل کنید.

راه اندازی این سیستم ارزان و ساده است اما گاهی بستر رشد را در گلدان مسدود می کند. نگهداری آن نیز ممکن است چالش برانگیز باشد و فشار داخل شیلنگ نباید زیاد یا کم باشد.

 

انتخاب روش های آبیاری در گلخانه scaled 1

 

نحوه انتخاب روش های آبیاری در گلخانه

قبل از انتخاب سیستم آبیاری برای گلخانه خود، چند جنبه مختلف وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، بسیاری از گیاهان گلخانه ای وجود دارند که می توانید آنها را پرورش دهید، اما همه آنها نیازهای یکسانی ندارند. برخی از گیاهان به رطوبت بیشتر و برخی کمتر نیاز دارند. برخی می توانند شاخ و برگ مرطوب را تحمل کنند، برخی دیگر نمی توانند. برخی به رطوبت بیشتری نیاز دارند، برخی نه.

اگر می خواهید یک محفظه جوانه زنی راه اندازی کنید، یک سیستم مه پاش را امتحان کنید، اما اگر می خواهید گوجه فرنگی و سایر سبزیجات مشابه پرورش دهید، با آبیاری قطره ای نتیجه بهتری خواهید گرفت.

علاوه بر نیاز گیاهان، باید اندازه گلخانه و تعداد گیاهانی که در آنجا می روید را در نظر بگیرید. اگر می‌ خواهید یک محصول را به صورت انبوه تولید کنید، می‌ توانید یک سیستم آبیاری گسترده را امتحان کنید، اما اگر فقط می‌ خواهید برخی سبزیجات را برای استفاده شخصی پرورش دهید، آبیاری دستی بهترین گزینه است. البته، برخی از سیستم ‌های آبیاری گران ‌تر از سایرین هستند، بنابراین قبل از محاسبه اینکه آیا ارزش آن را دارد آن را استفاده نکنید.

علاوه بر این، سیستم آبیاری با انرژی خورشیدی، آبیاری قطره ‌ای و سیستم‌های هیدروپونیک سازگار با محیط زیست هستند زیرا رواناب وجود ندارد و آب می ‌تواند بازیافت و استفاده مجدد شود.

در نهایت، همیشه محیطی را که در آن گیاهان خود را پرورش می دهید در نظر بگیرید. به عنوان مثال، NFT و آبیاری فرعی برای هیدروپونیک مناسب هستند، در حالی که از آبیاری قطره ای و شیلنگ های خیسانده می توان برای زیر لایه های خاک استفاده کرد.

برنامه ریزی بر اساس روش های آبیاری در گلخانه

وقتی نوبت به آبیاری در گلخانه می رسد، زمان بندی بسیار مهم است. برنامه آبیاری بهینه برای گیاهان شما به عوامل مختلفی مانند نوع محصول، آب و هوا و محیط رشد بستگی دارد.

برای برخی محصولات، مانند کاهو آبیاری های مکرر اما سبک برای حفظ رطوبت خاک و جلوگیری از پژمردگی ضروری است. از سوی دیگر، محصولات بارده مانند گوجه فرنگی برای تشویق رشد ریشه و جلوگیری از پوسیدگی انتهای شکوفه ها به آبیاری کمتر اما عمیق تر نیاز دارند.

آبیاری در ساعات اولیه صبح می تواند تلفات تبخیر را کاهش دهد. در حالی که زمان کافی برای خشک شدن شاخ و برگ قبل از شب را فراهم می کند که به کاهش بیماری های قارچی کمک می کند.

 

روش آبیاری در گلخانه کدام است؟ scaled 1

 

کارآمدترین روش آبیاری در گلخانه کدام است؟

آبیاری قطره ای روشی بسیار کارآمد و کم مصرف برای آبیاری گیاهان در گلخانه است. این روش شامل رساندن آب به آرامی و مستقیماً به ریشه های گیاه از طریق خط لوله ای است که درست در بالای یا زیر سطح خاک نصب شده است.

این سیستم به کاهش هدر رفت آب کمک می کند، زیرا فقط مقدار مورد نیاز هر گیاه را اعمال می کند. آبیاری قطره ای تا 70 درصد بیشتر از روش های سنتی در مصرف آب صرفه جویی می کند. این امر باعث صرفه جویی در هزینه نیروی کار در آبیاری دستی محصولات می شود و در عین حال شرایط رشد مطلوب را برای گیاهان فراهم می کند.

نکات مهم در رابطه با روش های آبیاری در گلخانه

1. آبیاری گلخانه ای برای رشد گیاهان ضروری است، اما در صورت عدم مدیریت صحیح می تواند منجر به هدر رفتن آب نیز شود.

2. از رطوبت سنج یا سنسور خاک برای تعیین زمان نیاز گیاهان به آبیاری استفاده کنید. زیرا آبیاری بیش از حد می تواند منجر به رواناب اضافی و هدر رفتن منابع آب شود.

3. نصب یک سیستم جمع آوری آب باران را در نظر بگیرید که بارندگی را از سقف گلخانه شما جمع آوری می کند. این آب به جای به منابع آب شهری می تواند برای آبیاری استفاده شود.

4. یک سیستم آبیاری کارآمد مانند آبیاری قطره ای را نسبت به سیستم های سقفی سنتی انتخاب کنید. زیرا آب را مستقیماً به ریشه گیاهان می رساند و تلفات تبخیر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

5. علاوه بر این، مالچ پاشی اطراف گیاهان با مواد آلی مانند برگ یا کاه به حفظ رطوبت در خاک کمک می کند و دفعات آبیاری مورد نیاز را کاهش می دهد.

6. به طور مرتب لوله ها و شیلنگ ها را از نظر نشتی بررسی کنید، زیرا این چکه های بدون توجه به طور قابل توجهی باعث هدر رفتن منابع شده و در عین حال قبض های آب و برق را بی دلیل افزایش می دهد.

 

خرید کودگلخانه‌ای

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *